SPOR
Robert JURIŠ
Švábovce/Poprad Odkedy ľudia začali obrábať pôdu, rodná hruda sa stala najčastejším predmetom majetkových sporov. Jeden takýto konflikt v súčasnosti naberá na obrátkach na východnom predmestí Popradu, smerom na obec Gánovce a Švábovce. "V novom územnom pláne sa tu počíta s bytovou výstavbou. Plánované je budovanie rodinných domov i väčších bytoviek. Zastavaná masa by mala byť približne zhodná s plochou sídlisk Juh I. a II.," informovala nás o dlhodobom zámere mesta vedúca odboru výstavby Mestského úradu v Poprade Jana Homová.
Termín začatia výstavby zatiaľ nie je známy. Isté však je, že rozširovanie okresného mesta smerom na východ počíta so záberom ornej pôdy patriacej súkromným vlastníkom. Ako sa nám podarilo zistiť, pôda ešte pred niekoľkými rokmi patrila iným ľuďom ako sú tí, ktorí ju majú dnes na liste vlastníctva. "Viacero obyvateľov našej obce prišlo po roku 1989 o rodičovské pozemky. Novoprijatá legislatíva totiž umožnila, aby si ktokoľvek dal osvedčiť prakticky akékoľvek parcely. Niektoré osoby to urobili zámerne, iné zase len náhodou. K omylom dochádza napríklad pri zhodujúcich sa priezviskách," povedal nám Ján Mlynár, starosta obce Švábovce, občania ktorej sú resp. boli vlastníkmi dotknutých pozemkov.
Jedným z nich je napríklad Doc. PhDr. Milan Čáky CSc. "Naši rodičia v roku 1935 kúpili na katastrálnom území Spišskej Soboty v hone Pri pustom kostolíku dve parcely s rozlohou vyše 21 tisíc metrov štvorcových. Na pozemkoch riadne hospodárili až do roku 1956, kedy ich otec musel odovzdať do družstva. To mu za ich užívanie vyplácalo nájom," zostručnil minulosť syn vlastníka ornej pôdy, ktorá o niekoľko rokov získa vďaka rozsiahlym stavebným zámerom značnú bonitu.
K zvratu došlo na jeseň roku 1998, kedy otcove role "vydržala" vtedy 73-ročná pani zo Spišskej Novej Vsi. Tá ich vzápätí posunula dcére, ktorá ich predala istej popradskej firme. "Otec bol vtedy pripútaný na lôžko a ani nevedel, že ho niekto a bez jeho súhlasu pripravil o majetok," tvrdí M. Čáky, ktorý je presvedčený o tom, že za spomenutými transakciami je snaha rýchlo a hlavne lacno sa dostať k lukratívnym pozemkom, ktorých cena o niekoľko rokov závratne vzrastie.
Obrátil sa preto na súd. Najprv, kvôli prípadnej predpojatosti, na okresný vo Vranove nad Topľou. Tam ale jeho podanie zamietli, pretože v tom čase sa ešte neskončilo dedičské konanie o otcove role. V súčasnosti sa problémom zaoberá Okresný súd v Poprade. Pán Čáky však už niekoľko mesiacov márne čaká na pojednávanie v trestnej veci a aj preto sa rozhodol záležitosť medializovať. My sme oslovili príslušného sudcu ktorý nám oznámil, že skôr ako začne konať v trestnej veci, musí počkať na vyriešenie majetkového sporu. "Najprv je potrebné zistiť, či pri vydržaní pozemkov patriacich otcovi pána Čákyho išlo o podvod alebo nie. Ak sa dokáže, že spomenutá pani konala v dobrej vôli, nebude čo riešiť," povedal nám sudca okresného súdu JUDr. Marián Török.
Zrejmé je teda, že na rozuzlenie prípadu, v ktorom je zainteresovaných viacero rodín pochádzajúcich spod Tatier, je potrebné počkať na verdikt súdu. Bez ohľadu na to, M. Čáky je presvedčený o tom, že ide o "organizovaný trestný čin". "Ochrana súkromného vlastníctva by mala byť garantovaná ústavou. Nie som si však istý, či na Slovensku to tak v skutočnosti je," uviedol na záver a dodal, že momentálne ho čaká nedôstojné dokazovanie, že je skutočným synom svojho otca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.