zabezpečením vyučovania. Zákon totiž nepripúšťa výkon verejnej služby pedagógom, ktorí nemajú adekvátnu kvalifikáciu a podľa zákona by s nimi zamestnávatelia, v súčasnosti ešte odbory školstva, mali rozviazať pracovný pomer. V Trebišovskom okrese je takýchto učiteľov však až tridsať percent.
Podľa vedenia odboru to súvisí s nedostatkom kvalifikovaných učiteľov, resp. ich neochotou učiť v okrajových obciach alebo na školách s vysokým percentom rómskych žiakov. Odliv kvalifikovaných učiteľov je aj výsledkom platových podmienok v školstve, kvôli ktorým veľa absolventov odchádza po štúdiách do oblastí, kde je ohodnotenie adekvátnejšie. V minulosti tento problém odbory riešili výnimkami, ktoré umožňovali aj prijatie nekvalifikovaných.
"Pri legislatívnom procese sa asi zabudlo na podobné regióny, ako je ten náš. Nie je reálne, aby všetci nekvalifikovaní učitelia museli odísť, lebo na niektorých školách by došlo ku kolapsu. Svoje pripomienky sme adresovali na ministerstvo. Podľa našich informácií tieto veci priebežne rieši a v krátkom čase nás čaká rokovanie na ministerstve," uviedol zástupca vedúceho odboru školstva trebišovského OÚ, Mgr. Zdeněk Salátek. Podľa jeho slov je zákon o verejnej službe poprepájaný so Zákonníkom práce, kde je problém nekvalifikovanosti právne ošetrený a má sa uzavrieť do konca roku 2010.
Ďalšou eventualitou je rozviazanie pomeru s nekvalifikovanými zamestnancami, ktorí majú zmluvy na dobu určitú. "Do konca tohto školského roka to technicky zvládneme, lebo práve v júni majú končiť niektorým nekvalifikovaným učiteľom výnimky, podľa ktorých mali do dvoch rokov od ich udelenia začať študovať. Potom si však plneorganizované školy, ktoré získajú právnu subjektivitu, budú musieť túto otázku riešiť na svojej pôde," uzavrel Mgr. Salátek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.