Horizont Slovakia a jej dcérsku spoločnosť BMG Invest bola umocnená aj sponzorovaním zo strany týchto spoločností rôznych charitatívnych akcií. Taktiež našu istotu v to, že neprídeme o svoje peniaze podporovala skutočnosť, že predstavitelia vlády vystupovali v reláciách, ktoré boli sponzorované Horizont Slovakia a BMG Invest."
Tieto slová adresoval v sobotu predseda Slovenského združenia postihnutých občanov Mgr. Vladimír Špiner vyše šesťsto sklamaným klientom spomínaných nebankových subjektov. Združenie, ktorého je predsedom má svoje sídlo v Banskej Bystrici a jeho výbor sa skladá z predsedov, zastupujúcich jednotlivé regióny.
V sobotu sa Spišská Nová Ves zaradila do počtu ôsmich miest na Slovensku, kde sa konalo stretnutie oklamaných klientov. Tí, ktorí vložili svoje peniaze do Horizont Slovakia a BMG Invest v očakávaní výnosov v tento deň podpisovali petíciu, ktorej cieľom je apelovať na svedomie vládnych činiteľov. "Počas celej ich činnosti vláda nezabránila medializovaniu reklamy a nekontrolovala ani ich činnosť. Niet sa čo čudovať, že sme podľahli sľubom, ktoré zaručovali vysoké výnosy. Naša vláda totiž nevytvorila patričné podmienky pre bankový sektor a ten potom následne mohol svojim klientom ponúknuť iba veľmi malé úroky," približuje obsah petície V. Špiner.
V utorok sa v Bratislave majú stretnúť členovia parlamentu a jeden z ich bodov rokovania by mala byť práve aj spomínaná citlivá problematika. "Utorok bude pre nás veľmi dôležitý," dodáva V. Špiner.
Z hľadiska Domu kultúry v Spišskej Novej Vsi, kde sa zišli Spišiaci, snažiaci získať späť svoje peniaze sa ozvali aj dotazy. "Od roku 1996, kedy bola spoločnosť založená, štát vybral na daniach obrovské peniaze. Za jeden rok to bola určite jedna miliarda. Nech nám teda vláda vráti naše peniaze z tejto položky," ozval sa pán v stredných rokoch.
Ako mu však odpovedal predseda združenia, v prvom rade sa musí dokázať a vyčísliť, koľko štát naozaj vybral na daniach až potom môžu klienti argumentovať týmto faktom.
Negatívnu odpoveď dostala aj pani, ktorá sa pýtala aké kroky môže v tomto smere podniknúť polícia. "Policajné zložky nie sú natoľko personálne vybavené, aby nás mohli všetkých vypočuť a spísať zápisnice. Takýto proces by trval minimálne do Vianoc a vôbec by nebol ani efektívny," zhodnotil V. Špiner.
Jeden zo zhromaždených Spišiakov dokonca navrhol
podniknúť krok v podobe podania hromadnej žaloby na vládu.
Sklamaní klienti, ktorí sa schádzajú v určitých intervaloch prispievajú na činnosť spomínaného združenia v rámci nášho regiónu aj určitou finančnou čiastkou. Pri ich prvom stretnutí 13. februára to bola suma desať korún. V sobotu zase Spišiaci prispievali sumou dvadsať päť korún. "Vyzberané peniaze sa vynaložili na zaplatenie inzerátov. Prostredníctvom nich sa totiž kontaktujeme. Ďalšie peniaze putovali na zaplatenie sály, v ktorej sme sa dnes zišli. Určitá suma išla aj na vytlačenie letáčikov, ktoré sme vylepili na mnohých miestach v Spišskej Novej Vsi. Ich účelom bolo informovať jednotlivých klientov o tomto stretnutí," hovorí na margo ekonomických záležitosti člen výboru Ivan Marczy. Ako ďalej hovorí, všetky položky sa zapisujú do knihy výdajov, ktorá je ktorémukoľvek klientovi aj dispozícií v prípade dotazov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.