súčasná legislatíva, konkrétne školský zákon ukladá povinnosť každému občanovi Slovenskej republiky absolvovať desaťročnú povinnú školskú dochádzku. Výrok našich zákonodarcov na papieri je síce jedná vec prax na Spiši je u obyvateľov zo sociálne slabších vrstiev medzi nimi aj Rómami úplne iná. V osadách žijú totiž stovky jej obyvateľov, ktorí nemajú žiadne vzdelanie a v mnohých prípadoch v ich šľapajach idú aj ich deti.
"Každý žiak by mal absolvovať deväť rokov školskej dochádzky v základnej škole. Desiaty rok by mal navštevovať odborné učilište, prípadne strednú školu. U spomínaných žiakov je práve ten posledný rok problematicky. Oficiálne síce nastupujú na určitý druh školy, prakticky však tam nechodia," vysvetľuje vedúci odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry na Okresnom úrade v Spišskej Novej Vsi PaedDr. Vladimír Klein. Ako ďalej dodáva, okresný úrad má v tomto prípade jedinú možnosť danú v rámci legislatívy. "My síce zašleme rodičom príkaz k pokute. Vzhľadom na to, že takmer všetci z nich poberajú sociálne dávky, ktoré sú podľa zákona nedotknuteľné, naša úspešnosť je minimálna," dodáva V. Klein. V minulom roku zo sedemsto prípadov iba dve percentá zaplatili spomínanú pokutu.
V tomto prípade je veľmi ťažko demonštrovať celú problematiku číslami. Oficiálne totiž v okrese Spišská Nová Ves žije podľa posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov na Slovensku 5 100 Rómov. V roku 1996 však okresný úrad v spolupráci so starostami obcí vypracoval štúdiu, súvisiacu s rozvojom regiónu. Podľa nej, v tomto období žilo v okrese 14-tisíc Rómov. Za pozornosť však stojí fakt, že v Spišskonovoveskom okrese žije v rámci celého Slovenska najviac detí do 14 rokov, a to 21 790. Správy z pôrodníc v okrese zase hovoria, že z roka na rok stúpa počet pôrodov u Rómov, naopak, nerómske rodičky zase navštevujú pôrodnicu stále menej a menej. V prípade, že situácia s riešením absentujúcej povinnej školskej dochádzky bude mať aj naďalej podobu stagnácie, vzniká otázka do akej miery bude v budúcnosti vzdelaný slovenský národ.
Na sklonku minulého roka vzhľadom k vysokému počtu rómskej populácie v regióne, Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi zriadil funkciu poradcu prednostu pre rómsku problematiku. Peter Pollák k tejto téme hovorí: "Ak dieťa nenavštevuje pravidelne školu, rodič by mal byť samozrejme stíhaný. Nie však formou pokút. Podľa mňa by sa malo siahnuť na sociálnu dávku." Podľa jeho ďalších slov, sociálne dávky by sa v rámci zákona mali upraviť na takzvanú pevnú časť, ktorú by poberal každý občan v hmotnej núdzi. Druhá časť by mala byť motivačná a v prípade neplnenia si povinnosti plynúce zo zákona, by kompetentné orgány mohli na ňu siahnuť. "Situáciu by som však v žiadnom prípade neriešil na etnickom princípe, pretože záškoláctvo či chýbajúce základné vzdelanie nie je iba vecou Rómov," dodáva P. Pollák.
Ako ďalej hovorí, v jeho kompetencii nie je prinútiť rómskych spoluobčanov, aby posielali svoje deti do školy, prípadne meniť zákony.
Prípad z praxe: Na redakciu Spišského denníka sa obrátila triedna učiteľka štvrtákov zo Spišských Vlách Marta Lesňáková. Podľa jej slov, nemôžeme v žiadnom prípade všetkých Rómov hádzať do jedného vreca. Konkrétne, ich základnú školu na ulici SNP totiž navštevujú aj rómske deti, u ktorých neevidujú žiadne neospravedlnené hodiny. "S kolegyňami sme sa dohodli, že takých žiakov by sme mali odmeniť školským výletom do Košíc, aby sme motivovali aj ostatných. Okresaný úrad v Spišskej Novej Vsi, konkrétne pána Polláka sme preto požiadali o finančnú pomoc. Z nej by sme hradili náklady za autobus a vstupné do ZOO," hovorí M. Lesňáková.
Základná škola v Spišských Vlachoch však vyše mesiaca nedostala žiadnu odpoveď. Poradca prednostu pre rómsku problematiku k tomuto listu zase hovorí: "Nie som kúzelník, ktorý mávne paličkou a zoženie určitý počet peňazí, aby každému vyhovel. V súčasnosti sa skôr zameriavam na bytovú problematiku. Veľmi rád by som pomohol týmto deťom, ale nemám žiadne páky, aby som pre ne zohnal peniaze. Ak spomínaná pani učiteľka prispeje polovičnou sumou, tak prispejem aj ja."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.