neuhrádzanie mzdy. Zamestnanci, ktorí sú bezmála pol roka bez peňazí, však nedostávajú ani podporu v nezamestnanosti. Majitelia im totiž odmietajú vydať potvrdenie o zamestnaní a výške príjmu. Tým pádom im na úrade práce nevedia vypočítať výšku podpory.
"Je to absurdné, čo sa deje. Majiteľ firmy Ing. Ján Olexák nám dal výpovede a nevyplatil nám mzdu od septembra, navyše nám odmieta dať doklad o zamestnaní, preto nemôžeme dostať podpory. Sme bez prostriedkov, pritom máme rodiny a deti. Ako môže toto robiť jeden človek, veď je to až neľudské," posťažoval sa jeden z bývalých pracovníkov Chemostroja Viliam S. a pokračoval: "Z úradu práce nás pritom poslali na inšpektorát práce, kde majú vykonať kontrolu, čo je v poriadku, ale všade majú dlhé lehoty a my nemáme z čoho žiť. Lepšie sú na tom všetci tí, čo dostávajú aspoň polovičné sociálne dávky."
Včera sme sa spojili riaditeľom NÚP JUDr. Jánom Gabštúrom, ktorý uviedol, "že v NÚP nemá v tomto ohľade kompetenciu rozhodovať. Pracovník národného úradu práce musí mať nejaký doklad, z čoho vypočíta výšku podpory. Zo zákona vyplýva, že zamestnávateľ je povinný vydať tento doklad, ak to neurobí, porušuje pracovno-právny vzťah."
Vedúci odboru pracovno-právnych vzťahov Národného inšpektorátu práce Mgr. Kamil Lipták uviedol, že pracovníci úradu už na sťažnosti pracujú:
"Prípad je v štádiu šetrenia, teda o výsledku zatiaľ nemôžme informovať. Lehota je 60 dňová. Ak zistíme, že boli porušené predpisy nariadíme nápravu stavu, ak to nebude zamestnávateľ rešpektovať dostane pokutu."
Ak zamestnávateľ aj tak odmietne vydať potvrdenia?
"Ak firma potvrdenie nevydá, môžeme doklady poskytnúť my. Bývalí zamestnanci sa tiež môžu obrátiť na súd. Obe doklady Národný úrad práce akceptuje."
Okrem toho, že sa poškodení domáhajú svojho práva na polícii a na Národnom inšpektoráte práce, podali na súde žaloby o neplatnosti výpovedí a rovnako o vydanie potvrdenia o zamestnaní. Avšak vzhľadom k tomu, ako rýchlo pracujú naše súdy, môžu konania trvať aj rok, čo je pre ľudí bez príjmu neprijateľné. Ako uviedol Mgr. Lipták, inšpektorát práce má tiež lehotu 60 dní, avšak ak sa neskontaktuje s majiteľmi, ktorí sú nedosiahnuteľní, lehota sa predlžuje. Trestné stíhanie aj v prípade obvinenia konateľov im peniaze rovnako nevráti. Možno, že pracovníci budú cítiť zadosťučinenie, z toho sa však nenajedia.
Majiteľa Ing. Olexáka sme sa niekoľkokrát pokúšali kontaktovať na domácom telefónnom čísle i na mobile, avšak na naše výzvy vyjadriť sa zatiaľ nereagoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.