Gazpromom, aby čosi k cene za SPP ešte prihodil. Pekný a bohumilý plán unikol z kuloárov Republikového výboru SDĽ (RV SDĽ). Inak samé tristné správy - pokiaľ zostane cena 130 miliárd, predaj chcú blokovať.
Tak. Miliarda sem, miliarda tam, veď majú tí ruskí oligarchovia z čoho rozhadzovať. Prečo by tej lásky neboli, čo by pre takého osvedčeného tavárišča, akým je Koncoš, neurobili? Príde, nastaví klobúk, druzja pamagajte, ja prichadím iz kolchóza, óčeň málo dengi i preferencii, žizň na guvno, vsjo plocho, ne búdet na vódku... A celý Gazprom sa dojatím roztopí a Koncoša kráľovsky vyplatí. Moskva slzám uverí.
Smiešna iniciatíva SDĽ obnažuje biedu tejto partaje; v kauze SPP sa sami vmanévrovali do pozície, že nech to skončí akokoľvek, pre SDĽ vždy zle. Blokovať môžu predaj iba za cenu politickej explózie. Ak ho pustia za podmienok, ktoré už opäť vyhlásili za neprijateľné, prestanú ich brať vážne i tie 2 percentá voličov, čo im zostali. Tak dopadnete v politike, keď si prepijete mozog až k delíriu, že si ani nepamätáte, ako ste si obili hlavu pred dvomi týždňami; vtedy SDĽ, štyri dni pred otváraním obálok (!), išla zrušiť celý tender...
Bonmotom týždňa je konštatovanie, že "SDĽ považuje za svoj prvý úspech fakt, že sa jej podarilo zmeniť podstatnú časť nevýhodných podmienok". Koncoš tým myslel na úpravy v transakčných dokumentoch, týkajúce sa právomocí štátu pri prepúšťaní zamestnancov, resp. minimálneho objemu investícií, kde už bude nutný súhlas dozornej rady. To však vyrokoval práve ten preklínaný privatizačný poradca (CSFB), ktorému SDĽ nevie prísť na meno (a má naozaj pošramotenú povesť). Koncoš a kolektív nemajú, samozrejme, na zmene podmienok (ak to celé nie je mediálna bublina, alebo plánovaný ťah nadobúdateľov) žiadnu zásluhu. Ide o číry populizmus.
Je tiež naivné od RV SDĽ iniciovať, aby rokovať s Ruhrgasom a spol. začala privatizačná komisia či vláda. To je oficiálny výstup, ale zase iba gesto pre voličov. Bol by zázrak, keby v danej konštelácii, zjavne nevýhodnej pre predávajúcich, keď neexistuje ďalší záujemca, toto čosi prinieslo. Konzorcium dosť zreteľne odkázalo, že vo zvyšovaní ceny už priestor na rokovania nevidí. Iste je možné debatovať o čomkoľvek, ide však len o zjavnú snahu odsúvať záver operácie. Čiže ten moment, keď SDĽ opäť spľasne.
Populizmus v plynárenskej ságe je však k SDĽ svojím spôsobom spravodlivý - funguje ako bumerang. Ešte predtým, než stiahli chvost po prvýkrát, Magvaši asi dvakrát rozprával čosi o províziách, ktoré z tejto privatizácie potečú pre politické strany. Keď sa potom zrušenia tendra vzdali a nepodporili HZDS pri odvolávaní Mikloša, dočkali sa pádnej odpovede; jasné, že sú v tom provízie, povedal Kozlík ("štyri miliardy sú v pohybe" - !). Dostala aj SDĽ, veď sama hovorila, že sú v hre... Narážky na provízie, či už zo strany politikov alebo médií, sú bez dôkazov a v tejto fáze rovnako nezmyselné, ako podozrievať kohokoľvek zo spáchania nejakého trestného činu iba na základe toho, že v jeho kompetencii je nejaké konanie, ktoré nevylučuje takúto možnosť...
Ďalšou demagógiou, na ktorú však naskočila už nielen SDĽ, je "cenová vojna". Aj lídrom SMK, Bugárovi a Csákymu, sa zdá cena "trochu nízka", o Hamžíkovi a SOP škoda hovoriť. Rusko a ANO navrhujú dokonca kvôli cene ponuku neprijať a privatizovať - hádajte kedy - no v ďalšom volebnom období. Z pozície laikov môžeme byť v tomto spore iba ticho, orientovať sa však dá vcelku spoľahlivo. Existujú až dva záchytné body; po prvé, zverejnené minulé odhady: drvivá väčšina nepresahovala 150 miliárd. Po druhé, rozdielna miera dôveryhodnosti vyhlásení; pokiaľ tí, ktorým sa javí cena rozumná či dokonca dobrá, sa k svojmu názoru verejne hlásia a ide o analytikov z finančnej a podnikateľskej sféry, opačné vyjadrenia produkujú iba politici, ktorí zásadne odmietajú uviesť odborný zdroj. Napríklad sám Schuster, ktorému to povedali údajne až dve komisie - anonymné. Podobne SNS, HZDS, Fico, samozrejme SDĽ. Je to iba na zamyslenie, či na opľutie? Pretože povedať, že "cena je škandalózne nízka", resp. "o sto miliárd nižšia ako reálna", je príliš vážna vec na "bruchomluvectvo". Treba si uvedomiť, že každý, kto nadáva na cenu bez relevantných podkladov, sa dopúšťa hazardu so záujmom štátu.
Samozrejme, populizmom sú aj reči Dzurindu či Mikloša, že "SPP chce uchmatnúť Alexander Rezeš" a pod. To sú však iba platonické predvolebné bláboly. Predsmrtné záchvaty taváričša Koncoša a jeho strany sú však vysoko škodlivé pre celý štát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.