stretnutie bolo pôvodne plánované do veľkej zasadačky magistrátu, kvôli vysokému nájomnému ho museli organizátori preložiť do sály Štátnych lesov na Moyzesovej. Ani to neodradilo takmer tisícku veriteľov, aby už tretí víkend za sebou strávili schôdzovaním. Na parkovisku sme našli nielen košické ŠPZ-ky, ale aj autá z Galanty, Lučenca a celého východného Slovenska.
"Sme tu preto, aby sme ešte videli svoje peniaze," uviedol svoj hlavný cieľ jeden z účastníkov.
Tí ďalší, medzi ktorými prevažovali veritelia v dôchodkovom veku, vo svojich vystúpeniach narážali najmä na to, že za smutný osud nebankoviek je zodpovedná vláda na čele s premiérom Dzurindom. Radikálnejší jedinci na ňu už dávno chceli podať trestné oznámenie s odôvodnením, že vláda po výroku ministra Šimka o trojročnej nečinnosti finančnej polície v tomto prípade si fakticky sama priznala vinu za nezvládnutie situácie.
"Šicko, co komuništi vybudovaľi, oni rozpredávajú," pridal sa ku kritike vlády ďalší z účastníkov.
Pravda, našli sa aj opačné výnimky. Podľa jednej z nich nie Dzurindov kabinet, ale podnikateľ J. Majský podkopal dieru pod Horizontom, do ktorej sa potom spolu s touto spoločnosťou prepadli všetky ďalšie nebankovky...
Účastníci sa napokon rozhodli pripojiť k celoštátnemu zhromaždeniu rovnako postihnutých občanov, ktoré sa zajtra v Bratislave uskutoční pred sídlom NR SR. Takisto chcú svojou účasťou podporiť aj ďalšie protesty, ktoré by sa v utorok mali konať v každom väčšom meste.
"Aj tu v Košiciach musíme ukázať svoju silu, ale zhromaždenie musí byť až po pracovnej dobe," nechal sa počuť jeden zo zamestnaných spoločníkov BMG Investu.
Ako uviedol jeden z organizátorov Ján Derner, chcú využiť všetky dostupné prostriedky, aby so svojimi právami na finančné odškodenie uspeli. Ak sa im to nepodarí, najneskôr v máji sú pripravení založiť novú politickú stranu. Keď vraj bude dobré počasie, poškodení sa budú stretávať aj na námestiach. J. Derner by bol ochotný ísť aj do väzenia za konateľov Horizontu, keby vedel, že tí na slobode vybavia pre klientov peniaze, ktorými potom splatia istiny svojich tichých spoločníkov.
Väčšina účastníkov pripojila svoj podpis a registračný poplatok 20 Sk pod petíciu Občianskeho združenia poškodených občanov, ktorý vypracoval majiteľ spoločnosti Drukos František Mojžiš.
"Bla-bla-bla," zhodnotila úroveň a zmysel včerajšieho stretnutia po odchode z miestnosti zhruba 65-ročná dôchodkyňa v modrom kabáte.
Trochu iný mala o trochu mladšia košická dôchodkyňa Elena.
"Som presvedčená, že dajaká cesta, aby nás odškodnili, sa určite nájde. Vinná je určite vláda, a tak trohu aj my, že sme naleteli ich sľubom. Ale je neviním manžela za to, že im tam odniesol takmer stotisíc. Z výnosov sme predsa platili dane, takže sa prihováram za to, aby nás vláda odškodnila do tej výšky, koľko peňazí od nebankoviek vybrala. V podstate som optimistka," povedala nám.
Vyslúžila si za to zhovievavý úsmev a konštatovanie, že sa v tomto štáte už nedá veriť nikomu od ďalších dvoch kolegýň. Ako nám tie prezradili, zo svojimi investovanými peniazmi sa už dávno v duchu rozlúčili...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.