súčasťou logicky prepojených udalostí" a "definitívne odstraňuje všetky masky". Vyhlásil to brat juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča, Borislav, ktorý v Moskve pôsobil ako veľvyslanec JZR.
Podľa Borislava Miloševiča sled udalostí sa začal podporou, ktorú NATO poskytovalo Kosovskej oslobodzovacej armáde (UCK), prepojenej s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Káida. Udalosti pokračujú využitím haagskeho tribunálu ako nástroja NATO proti Slobodanovi Miloševičovi a súvisia so stretnutím del Ponte s čečenským emisárom, ktorý je tiež súčasťou medzinárodného terorizmu, dodal brat Miloševiča, ktorý je od 12. februára súdený v súvislosti s konfliktami na Balkáne.
Borislav Miloševič vyslovil presvedčenie, že del Ponte Zakajeva prijala aj z osobných dôvodov: kvôli tomu, že prehráva v procese s juhoslovanským exprezidentom a teraz hľadá spôsob kompenzácie tým, že bude úspešná niekde inde, napríklad v Čečensku.
Del Ponte Zakajeva - reprezentanta separatistického prezidenta Alana Maschadova - prijala v Haagu vo štvrtok. Podľa hovorkyne prokurátorky Florence Hartmannovej, témou rozhovoru bola budúcnosť Medzinárodného trestného tribunálu (ICT). Hartmannová zdôraznila, že čečenský konflikt nie je v jurisdikcii ICT, vytvoreného ad hoc pre zločiny spáchané počas konfliktov v bývalej Juhoslávii a Rwande.
Zakajev v piatok pre agentúru AFP povedal, že stúpenci nezávislosti Čečenska "urobia všetko v ich silách, aby dosiahli medzinárodný proces" s ruskými vojenskými predstaviteľmi zodpovednými za "zločiny proti ľudskosti" spáchané v Čečensku.
Stretnutie del Ponte so Zakajevom vyvolalo búrlivú reakciu v Moskve, kde vysoký predstaviteľ ruského parlamentu Dimitrij Rogozin hlavnú žalobkyňu v piatok obvinil z "podporovania medzinárodného terorizmu". "Tento druh kontaktov pani del Ponte naznačuje, že morálne podporuje medzinárodný terorizmus," vyhlásil šéf zahraničného výboru Dumy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.