palestínske bezpečnostné zdroje, vrtuľníky vypálili v Gaze najmenej 30 rakiet.
Zničili pritom Arafatovo sídlo v prezidentskom komplexe, symbole jeho autority. Arafat sa v čase incidentu nenachádzal v Gaze. Izrael totiž palestínskemu lídrovi v uplynulých troch mesiacoch bráni opustiť predjordánske mesto Ramalláh.
Najmenej 11 osôb v sobotu večer zahynulo pri samovražednom bombovom útoku v centre Jeruzalema, ktorý podľa Izraela preukázal, že Jásir Arafat si želá vojnu.
Ako oznámila polícia, explózia zranila ďalších 54 ľudí. Zničená kaviareň sa nachádza len 50 metrov od oficiálnej rezidencie izraelského premiéra Ariela Šarona.
Na miesto výbuchu sa dostavilo 20 sanitiek, aby odviezli zranených, z ktorých sa viacerí nachádzali v kritickom stave, do jeruzalemských nemocníc. Podľa izraelskej televízie sa v čase incidentu Šaron v rezidencii nenachádzal.
K zodpovednosti sa prihlásili členovia radikálnej islamskej skupiny Hamas, ktorí identifikovali samovražedného útočníka ako 20-ročného muža z predjordánskeho utečeneckého tábora al-Arúb pri meste Hebron.
Asi hodinu pred výbuchom v Jeruzaleme dvaja Palestínčania zranili v pobrežnom meste Netanja 34 Izraelčanov. Polícia ich pri zásahu zastrelila. Pravdepodobne pri prestrelke zahynul podľa izraelských médií jeden Izraelčan.
K streľbe v Netanji sa prihlásili Brigády mučeníkov al-Aksá, ozbrojená skupina spojená s Arafatovou frakciou Fatah. Podľa ich vyhlásenia bol útok pomstou za smrť Palestínčanov pri vpádoch izraelskej armády do palestínskych táborov.
Predstaviteľ izraelského ministerstva zahraničných vecí Gideon Meir uviedol, že zámerom posledných útokov, prichádzajúcich z "akadémie teroru Jásira Arafata", bolo prekaziť budúcotýždňovú mierovú misiu amerického vyslanca pre Blízky východ Anthonyho Ziniho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.