spoločnostiam Horizont a B. M. G. Invest, sme už v našich novinách informovali. Ako sme zistili, P. Vojčík pôsobil aj priamo ako člen v dozorných radách spoločností Technoinvest Holding a. s. a Horizont International a. s. spoločne s Vladimírom Frunim a to od roku 1999. Porozprávali sme sa s ním teda o spolupráci s touto podnikateľskou skupinou. Hneď v úvode zdôraznil, že jeho práca dekana nemá s aktivitami jeho kancelárie nič spoločné tejto aktivite sa venuje vo voľnom čase a mimo akademickej pôdy.
"Je pravdou, že jedným z našich klientov bol Horizont aj B.M.G. Poskytovali sme im bežné právne služby najmä v oblasti, na ktorú sa špecializujeme, a to sú autorské práva, zmluvy o dielo, zmluvy o reklame, prihlasovali sme im ochranné známky a podobne. Išlo teda o oblasť, ktorú bežne nerobia právne kancelárie," uviedol JUDr. Vojčík.
Za svoje služby, ako nám ukázal doklad, dostávali mesačný paušál 35 tisíc korún, teda ani zďaleka nešlo o vysoké sumy. Kancelária nemala splnomocnenie na úplné zastupovanie týchto spoločností un block. Mali len splnomocnenie na zastupovanie v konkrétnych prípadoch, napríklad na konanie na Úrade priemyselného vlastníctva alebo v niektorých súdnych sporoch v prípade zmlúv o dielo a podobne.
"Pracovalo pre nich aj množstvo iných právnych kancelárií. O činnosti firmy, o jej nákupoch, sme sa aj my často dozvedali len z novín. Neboli sme zainteresovaní na tejto činnosti firmy. Dokonca som dal vyhlásenie o tom, že som žiadny majetok nenadobudol z tejto činnosti. Iné príjmy, než tie, čo som vám spomínal, som z tejto činnosti nemal. Myslím, že sme nepatrili k ich dôverným firmám, pretože chúlostivé intímnejšie veci sme pre nich my nerobili. Vyslovene len bežné veci. Veľmi ma trápilo, keď som videl, že firma stále nakupuje nové veci, že stále nanovo investuje, pretože sme nevideli návratnosť niektorých investícií."
Teda ani ako člen dozorných rád dvoch spoločností ste nemali informácie o finančných tokoch?
"Tieto spoločnosti majú vytvorené dozorné orgány ako formálne. Keďže sme v nich nemali žiadnu majetkovú účasť, nemali sme žiadne akcie, nemohli sme ovplyvňovať ani ich chod. Vlastne sme o to ani nemali záujem."
Čo bolo teda dôvodom vášho rozhodnutia pre účasť v dozorných radách?
"Keď sa tie akciové spoločnosti zakladali, bolo treba rýchlo obsadiť vrcholové orgány. Keďže sme boli poruke, tak nás tam dali. Je pravdou, že som to prijal, ale pravdou je aj to, že už pred rokom som požiadal, aby som bol vyradený z dozornej rady. Za pôsobenie v dozornej rade som nepoberal žiadne tantiémy, nemal som za to nejaké príjmy."
Ste právnik, máte teda podstatne vyššie právne vedomie ako drvivá väčšina ľudí. V dozorných radách ste od roku 1999, kedy už bolo zrejmé, o čom je väčšina slovenských nebankových inštitúcií. Nebáli ste sa toho, že môže dôjsť k poškodeniu vášho mena, keď ho spojíte s týmito firmami?
"Pripúšťam, že sme o tom rozmýšľali a nemali sme z toho najlepší pocit. Teraz je to veľmi ťažké vysvetľovať. Nebol som s tým celkom vnútorne vysporiadaný, to je pravda. Bola to chyba a teraz si to uvedomujem. Najviac ma mrzí, že tam dalo toľko ľudí svoje úspory, ale žiaľbohu, zákony boli také, že to umožňovali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.