včerajšej tlačovej besede zvolanej Kresťanskodemokratickým hnutím, ktorého je D. Lipšic podpredsedom, ťažiskovú časť výjazdu tvoria stretnutia so stredoškolákmi a vysokoškolákmi, s ktorými diskutoval na tému reformy trestného práva a boja proti korupcii.
Navrhovaná novela Trestného poriadku z dielne KDH radikalizuje tresty podľa princípu trikrát a dosť. To znamená, že po treťom právoplatnom odsúdení za závažný trestný čin by nasledoval výnimočný trest.
"Recidivisti páchajú veľkú časť trestnej činnosti. Stáva sa, že tlačivo na výpis z registra trestov nestačí na vymenovanie všetkých trestov a treba k nemu priložiť pokračovanie na ďalšom samostatnom papieri." Podľa Lipšicových slov sú aj v štátoch západnej demokracie bežné obligatórne tresty pre najťažšie zločiny. "Trendom už nie je prevýchova, ktorá má len obmedzený efekt, v súčasnosti sa zvýrazňuje iný účel trestu, a to ochrana spoločnosti pred páchateľmi ťažkých deliktov."
Ako uviedol, podľa prepočtu bude sa zásada trikrát a dosť týkať 250 osôb, ktoré by sa mali ocitnúť vo väzbe pri odpykávaní doživotného trestu. Nejde však o navýšenie počtu väzňov o 250 osôb, lebo títo recidivisti aj tak trávia veľkú časť života vo väzení, "a v čase medzi tým páchajú trestnú činnosť".
Daniel Lipšic uviedol, že by s aplikáciou nových trestnoprávnych pravidiel nemal byť problém kvôli nedostatku väzenských zariadení. "Po rekonštrukcii väznice v Leopoldove, ktorá zhorela v roku 1990 po vzbure väzňov, vznikne štyristo miest pre tretiu nápravno-výchovnú skupinu vrátane najvyšších trestov," uviedol D. Lipšic, podľa ktorého slov Slovensku jedno väzenie pre najťažšie zločiny (v súčasnosti je v Ilave) nepostačuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.