zbieranie podpisov pod petičné hárky a spolu s rezolúciou z posledného zhromaždenia poškodených občanov a dnes ich mienia doručiť poslancom Národnej rady SR, vláde a prezidentovi SR.
Zo zhruba 6 tisíc klientov pobočiek Horizontu Slovakia a BMG Invest v Prešove zozbierali približne 1 200 podpisov a ďalších 600 podpisov zozbierali na spomínanom zhromaždení pod rezolúciu, hoci sa niektoré podpisy môžu opakovať. Zároveň členovia petičného výboru sa dnes pred NR SR zúčastnia protestnej akcie zástupcov poškodených občanov z celého Slovenska. Popritom chcú zaregistrovať aj vznik občianskeho združenia, spájajúceho poškodených občanov z Prešova a okolia.
Prešovský petičný výbor však nemá dohodnuté stretnutia so žiadnymi ústavnými či vládnymi činiteľmi. "Budeme sa snažiť skontaktovať s poslancami, ktorí budú ochotní s nami hovoriť," povedal nám člen petičného výboru Ing. Peter Dzivý a dodal: "Našou snahou je, aby sa štát, ktorý dovolil pôsobiť týmto spoločnostiam a vyše šesť rokov bral 25 percent z výnosov vložených v nich peňazí, teraz aspoň štvrtinovým podielom pomohol nám získať odškodnenie toho, čo sme stratili. Chápem aj druhú stránku, ktorá je proti nám. Ale na žiadnom zhromaždení poškodených občanov som nepočul, aby niekto žiadal odškodnenie z daní ostatných občanov. Štátny rozpočet sa nenapĺňa len z daní. A štát už odškodnil iks podnikov, ktorým garantoval zahraničné pôžičky z našich daní bez toho, aby sa nás pýtal. Niektoré podniky skrachovali a štát musel za ne zaplatiť. Podobne sa to dialo aj s bankami, na záchranu ktorých bolo použitých viac ako sto miliárd korún."
Petičný výbor sa domáha aktívneho zásahu štátu aj z dôvodu, že jeho orgány v tejto záležitosti nekonali promptne. "Prečo orgány štátnej moci nezasiahli skôr, ale až po uzavretí týchto pobočiek? A ešte dali plný mesiac majiteľom spoločností, aby si mohli vysporiadať svoj majetok mimo nás. Toto nás najviac mrzí, pretože jednodňové zásahy polície hneď po uzavretí pobočiek a následné trestné oznámenie nám pripadá ako keď príde hasičský zbor neskoro po požiari a polieva zhorenisko," vyjadril sa pre náš denník ďalší člen petičného výboru Ing. Elemír Molčan. Poškodení občania sa nazdávajú, že vláda chce túto kauzu potichu zmiesť pod pokrovček a počkať, až ju prekryje ďalší väčší škandál.
Niektorí členovia petičného výboru sa nazdávajú, že na úspech ich snáh postačí petícia. Rád by tomu bol aj P. Dzivý, ale o tom pochybuje a preto navrhuje založiť politickú stranu poškodených občanov. Poprípade využiť možnosť pridruženia sa k niektorej už existujúcej politickej strane, ktorá by im ponúkla možnosť vytvorenia platformy. "Hovoria, že nás je len päť percent voličov, lenže každý poškodený má aj rodinných príslušníkov, takže by nás mohlo byť aj okolo 20 percent. Nie sme zanedbateľná skupina ľudí. Sú nám naklonené niektoré politické subjekty ako z vládnej koalície, tak aj z opozície. Verím, že my by sme im pomohli preferenčne a oni by nám pomohli tým, že začiatočné ceremónie vzniku politickej strany už majú za sebou," uviedol P. Dzivý. Ďalšie podrobnosti uvedie na zhromaždení poškodených občanov, ktoré sa uskutoční v piatok pod starým Priorom v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.