právach. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý v polovici februára na vzorke 589 respondentov uskutočnila reklamná a marketingová agentúra AB Market plus. Opýtanými v prieskume boli návštevníci vybraných obchodných domov, resp. väčších obchodných jednotiek v Košiciach, Prešove, Poprade a Michalovciach. Prieskum bol realizovaný technikou dotazníkov, pričom získané údaje boli "podporené" ešte krátkymi, doplňujúcimi štandardizovanými rozhovormi.
Tím realizátorov prieskumu nenarazil na neporozumenie, resp. neochotu kupujúcich odpovedať na otázky. Téma je to živá, aktuálna. A týka sa väčšiny z nás. Z odpovedí respondentov totiž vyplynulo, že až 76 percent z nich malo niekedy "vážnejší" konflikt s predávajúcim v tom zmysle, že im (zväčša vedome a úmyselne) predal nekvalitný, chybný či poškodený tovar a oni sa domáhali svojich práv. Pritom je signifikatné (vskutku príznačné), že až polovica z tejto skupiny opýtaných priznala, že nevedela ako pri reklamácii postupovať.
Podrobná obsahová analýza písomných odpovedí z dotazníkov i z odpovedí zaznamenaných pri doplnkových rozhovoroch ukázala, že takmer dve tretiny respondentov (presne 64,6 percent) nepoznajú Zákon o ochrane spotrebiteľa a nevedia o jeho existencii. Ide pritom o právnu normu, ktorá "ustanovuje podmienky podnikania významné pre ochranu spotrebiteľa". S istým prižmúrením očí možno povedať, že je to tak, ako keby dve tretiny vodičov vôbec nepoznali pravidlá cestnej premávky...
Viac ako 60 percent oslovených (presne 61,1 percent) v prieskume uviedlo, že nepozná povinnosti predávajúcich definované v zákone a nevie sa voči ich nesvedomitosti účinne brániť. V kontexte voľných odpovedí mali respondenti uviesť aspoň tri povinnosti, ktoré podľa ich názoru zákon ukladá predávajúcemu. Iba necelých sedem percent respondentov vedelo uviesť tri a viac povinností predávajúceho, 29 percent uviedlo dve a necelých 56 percent "trafilo" jednu z množstva povinností. Zvyšných niečo vyše osem percent opýtaných nevedelo vlastnými slovami formulovať ani jednu z povinností predávajúceho.
Pre úplnosť uveďme, že Zákon o ochrane spotrebiteľa ukladá predávajúcemu množstvo povinností. Z tých najzávažnejších spomeňme aspon tieto:
- predávať výrobky v správnej hmotnosti, miere a množstve a umožniť spotrebiteľovi prekontrolovať si správnosť týchto údajov,
- správne účtovať ceny pri predaji výrobkov alebo poskytovaní služieb,
- zabezpečovať hygienické podmienky predaja,
- ponúkať a predávať iba bezpečné výrobky, ktorých používanie nepredstavuje nebezpečenstvo ohrozenia života, zdravia alebo majetku
- riadne informovať spotrebiteľa o vlastnostiach predávaných výrobkov alebo charaktere poskytovaných služieb,
- predávajúci nesmie klamať spotrebiteľa tým, že uvádza nepravdivé, nedoložené, nepresné alebo prehnané údaje,
- musí zabezpečiť, aby predávané výrobky boli viditeľne označené všeobecne zrozumiteľnými údajmi o výrobcovi, prípadne dovozcovi a dodávateľovi,
- jednoznačne informovať spotrebiteľa o cene tovaru alebo poskytovaných služieb platnej v okamihu ponuky,
- ak to povaha výrobku umožňuje, je predávajúci povinný na žiadosť kupujúceho výrobok predviesť.
Rozhodujúca a podstatná časť otázok v prieskume sa týkala reklamácií a ich promptného vybavovania. Na otázku, či vedia, do koľkých dní musí predávajúci alebo ním poverený pracovník rozhodnúť o reklamácii, respondenti odpovedali takto: do jedného roka ( dve percentá opýtaných), do šiestich mesiacov (3,9 percent), do troch mesiacov (16,1 percent), do jedného mesiaca (14,9 percent ), do štrnástich dní (23,3 percent ), do jedného týždňa (17,5 percent ) a do troch dní (15,2 percent ). Zvyšných takmer sedem percent nevedelo na otázku vôbec odpovedať. Dikcia zákona je však jednoznačná: "Predávajúci alebo ním poverený pracovník rozhodne o reklamácii ihneď, v zložitých prípadoch do troch dní. Do tejto lehoty sa nezapočítáva čas potrebný na odborné posúdenie vady. Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako tridsať dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o chybu, ktorú nemožno odstrániť."
Časť respondentov (vyše 10 percent, prevažne ženy) v prieskume uviedla, že pri vybavovaní reklamácií hrajú rozhodujúcu ulohu iné okolnosti a nie samotná znalosť právnej normy. Jedna z opýtaných to lapidárne vyjadrila takto: "Myslím si, že ani nie je dôležité poznať paragrafy, ako skôr vedieť sa dobre vyvadiť!" Nech už je tak či onak, treba uviesť, že prieskum realizovaný reklamnou a marketingovou agentúrou AB Market plus poukázal na hlbokú neznalosť Zákona o ochrane spotrebiteľa, teda právnej normy, ktorá ustanovuje podmienky podnikania významné pre ochranu spotrebiteľa. Dalo by sa síce alibisticky povedať, že neznalosť zákona neospravedlňuje, ale v tomto prípade skôr platí, že na neznalosť zákona dopláca ten, kto ťahá za kratší koniec. Zväčša je to zákazník, kupujúci, spotrebiteľ. A oňho predovšetkým by malo ísť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.