týždeň došlo k podpisu spracovateľskej dohody týkajúcej sa za studena valcovaných výrobkov, ktoré sa budú spracúvať v železiarňach v Smedereve a pocínovávať v Sabacu. U. S. Steel má záujem aj o samotnú kúpu najväčšieho srbského matalurgického podniku Sartid.
V tomto roku by sa malo takto spracovať 50-tisíc ton výrobkov, na budúci rok by to už malo byť dvakrát viac. Okrem toho sa bude spracovávať mesačne zhruba 20 000 ton brám. V Sabacu v pocínovni už má USSK zabezpečený prostredníctvom manažérov svoj dohľad, rovnako tak v Smedereve. "Keďže máme záujem o vstup do podniku formou strategického partnerstva, na základe dohody sme začali s hĺbkovým auditom," uviedol Goodish. "Kapacita v Smedereve doplní naše kapacity v Košiciach, naše podnikateľské aktivity sa rozšíria. Objemy investícií plánované pre Košice ostanú zachované, naše plány v Srbsku nebudú mať v tomto smere na Košice žiadny dopad."
Goodish sa dotkol aj opatrení, ktoré na dovoz väčšiny oceliarskych výrobkov zaviedli USA. Ide najmä o dovozné clo vo výške 30 percent. "Momentálne skutočne neviem, aký dopad to bude mať na našu košickú prevádzku. Slovensko je v USA vnímané ako jedna z 80 rozvojových krajín a ako taká môže svoje výrobky expedovať do USA. My v súčasnosti nevyvážame do USA s výnimkou malého množstva brám, ktoré sme tam exportovali v decembri minulého roku."
Vplyv na výsledky hospodárenia USSK bude mať v prvom rade Európska únia, konkrétne jej reakcia na opatrenia zavedené Spojenými štátmi americkými. "Našli sme ďalšie odbytištia v snahe vybalansovať z možných strát a to aj smerom na východ. Musíme mať vlastnú stratégiu, ak chceme zachovať ziskovosť fabriky. Faktom však je, že pomaly oceliarstvo vychádza z celosvetovej recesie poznamenanej historickým prepadom cien, takže dopad by nemal byť hrozný. Aj keď je jasné, že veľký bude, keď sa začnú producenti tlačiť na európske trhy," poznamenal Goodish.
Keďže Thomas Usher stojaci na čele americkej USS, ktorá presúva ťažisko aktivít do Európy, je poradcom prezidenta USA Georgea Busha pre oceliarstvo, zaujímalo nás, či sa spolupodieľal aj na príprave opatrení, ktoré USA zaviedli. "Neviem, či je rovno poradcom, ale pravdou je, že bol vo Washingtone úžasne aktívny. Nebol však zainteresovaný len na príprave spomínaných opatrení, ale aj na principiálnych otázkach riešiacich súčasnú situáciu v oceliarstve," odpovedal Goodish.
Na poznámku, že podľa niektorých vyjadrení by sa protiopatrenia EÚ nemali vzťahovať na kandidátske krajiny, poznamenal, že to je síce pekná teória, ale asi bude vzdialená od reality. Podľa Goodisha by boli západoeurópski producenti najradšej, keby výrobcovia z východnej Európy zbankrotovali, aby sa im otvorili trhy. Podľa neho by aj preto mali byť spoločnosti v strednej a východnej Európe opatrné pri rokovaniach o odpredaji svojich aktivít.
Okrem Srbska sa USSK snaží presadiť aj v Čechách, už bol deklarovaný z ich strany záujem o kúpu všetkých českých oceliarní. "Momentálne sa snažíme zistiť, či je česká vláda v tomto smere s nami vôbec ochotná komunikovať. Naše snahy o kontakt ostávajú bez odozvy. Minulý týždeň sme poslali náš tím do Vítkovíc, ktorý tam mal vykonávať due dilligence, ale museli sme ich stiahnuť, pretože nedostali k dispozícii potrebné dáta. Viazla aj komunikácia so samotným vedením niektoré otázky z našej strany boli doslova zakázané. Náš záujem však naďalej trvá."
Goodish sa dotkol aj spolupráce so spoločnosťou Želba, od ktorej USSK odoberá pelety v objeme 400 až 600-tisíc ton ročne. Ich cena však bola vysoká, čo USSK zvýšilo výrobné náklady. Preto USSk vyslalo do Želby vlastných ľudí, aby im pomohli nájsť rezervy pri znižovaní ich vlastných nákladov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.