rokovanie vlády. Ako potvrdil hovorca rezortu Róbert Merva, súčasťou materiálu by mal byť aj návrh privatizačnej zmluvy medzi vládou a konzorciom spoločností Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom.
Návrh vypracoval rezort privatizácie po tom, čo v piatok 9-členná komisia pod vedením M. Machovej schválila ponuku konzorcia a uzavrela aj rokovania o transakčných dokumentoch. Podľa zmluvy by malo konzorcium získať 49 percent akcií SPP z portfólia Fondu národného majetku (FNM) SR, štyri miesta v 7-člennom predstavenstve SPP a jedno miesto v 12-člennej dozornej rade. Vláda by mala po schválení návrhu M. Machovej, podpise privatizačnej zmluvy a schválení transakcie zo strán protimonopolných úradov v SR a krajinách pôvodu investorov, zinkasovať od konzorcia 2,7 miliardy USD (130 miliárd Sk).
Rozhodnutie o privatizácii SPP bude záležať od postoja 20 členov kabinetu. Najviac zástupcov vo vláde má SDKÚ (8) a podľa minulotýždňových vyjadrení by mali návrh podporiť. Celkovo 6 členov má vo vláde SDĽ, ktorá je najväčším kritikom transakcie a okrem podpory parlamentnej iniciatívy k SPP už naznačila aj možné veto návrhu.
Očakáva sa aj podpora zo strany ministrov za SMK, ktorá disponuje vo vláde troma zástupcami. Predaj 49 percent akcií SPP konzorciu by mali vo vláde podporiť podľa vyjadrenia Pavla Hamžíka aj dvaja zástupcovia SOP. Postoj zástupcu KDH vo vláde (minister spravodlivosti Ján Čarnogurský) zatiaľ nie je známy.
Líder strany Smer Robert Fico dnes predloží na úvod 56. schôdze Národnej rady (NR) SR návrh na diskusiu o privatizácii SPP so zámerom získať stanovisko parlamentu pre vládu. R. Fico predpokladá, že návrh na diskusiu podporia strany, ktoré oslovil listom, ako aj strany, s ktorými Smer absolvoval stretnutia k danému problému (SNS, SDĽ). "Čakám, čo urobí SDĽ," konštatoval včera R. Fico. Minulý týždeň SDĽ deklarovala, že v prípade neakceptovania jej návrhov na zmeny v transakčných dokumentoch s budúcim investorom a zvýšenia ponúkanej ceny ľavičiari podporia diskusiu o SPP v parlamente.
R. Fico predpokladá, že prípadné uznesenie pre vládu vyplynie z diskusie a kabinet by ho následne nemal ignorovať. Podľa informácií z kruhov vlády však prípadné uznesenie parlamentu nie je pre vládu záväzné a rozhodnúť by tak mali svojimi hlasmi jednotliví ministri. Proces privatizácie SPP by parlament mohol zastaviť podľa informácií z rovnakých zdrojov len v prípade vyslovenia nedôvery vláde SR.
Lídri Smeru a SDĽ i opozičných strán kritizujú ponuku konzorcia Gaz de France, Ruhrgas a Gazpromu najmä pre ponúknutú cenu a budúcim manažérskym kompetenciám investora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.