Zvýšenie poplatkov o tristo percent zdôvodňuje vedenie letiska tým, že nedostáva štátne dotácie. "Nízke ceny, stanovené štátom ostatným letiskám kompenzujú, nám nie," hovorí riaditeľ Jozef Stehlík.
Ako jediné na Slovensku totiž žilinské letisko prevádzkuje akciová spoločnosť, kde je majoritným akcionárom mesto. Ročne dáva mesto Žilina na prevádzku letiska viac ako dva a pol milióna korún. "Letisko Žilina Hričov užíva nehnuteľný majetok štátu, ktorý je v správe Slovenskej správy letísk, prakticky bezplatne. Pretože letisko prevádzkuje podnikateľský subjekt, nie je legislatívna opora, na základe ktorej by táto spoločnosť dostávala príspevok na prevádzku zo štátneho rozpočtu," tvrdí Anetta Slaninková z ministerstva dopravy.
Stehlík poukazuje na porušenie zákona o hospodárskej súťaži. Užívatelia všade na Slovensku platia letiskám asi pätinu skutočných nákladov, zvyšok dotuje štát.
Zdraženie v Žiline predstavuje približne trojnásobok doterajších poplatkov. Ceny za služby pre zahraničné letecké spoločnosti a vybavovanie zahraničných letov ostali nezmenené. Tí si totiž platili celé skutočné náklady.
Zdražovanie najviac postihne katedru leteckej dopravy Žilinskej univerzity, ktorá tvorí až polovicu výkonov letiska. "Tento postup bol zvolený veľmi nešťastne," hovorí vedúci katedry Antonín Kazda. Výučba študentov je podľa neho ohrozená. Podobne reaguje aj dekan fakulty Karol Achimský: "Ak nenájdeme spoločnú reč, budeme musieť naše lietadlá presunúť na iné letisko," uviedol Achimský s tým, že už majú viacero ponúk.
Presuny a hangárovanie lietadiel školy na inom letisku však tiež výrazne zvýšia náklady. Je otázne, či za takýchto podmienok bude môcť tento odbor vôbec ďalej existovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.