poradí zápasov 7. kvalifikačnej skupiny o postup na ME 2004 v Portugalsku. Krach takmer päťhodinového rokovania spôsobili separátne rozhovory zástupcov dvoch najsilnejších účastníkov skupiny Anglicka a Turecka, po ktorých sa už Slováci (delegáciu tvorili šéf medzinárodného úseku SFZ Ivan Sochor, generálny sekretár SFZ Mikuláš Tarči a reprezentačný tréner Ladislav Jurkemik) nedostali k predostretiu svojej predstavy dvom najväčším favoritom skupiny. Po neúspechu schôdzky sa o záväznom programe rozhodne až na pôde Európskej futbalovej únie (UEFA) v Nyone na základe počítačového výberu. Presný termín žrebovania ešte nie je známy, isté je iba to, že sa uskutoční po 25. marci. To je posledný termín na internú dohodu účastníkov jednotlivých skupín.
Tureckí hostitelia trvali na tom, aby posledný domáci zápas zohrali s reprezentáciou Albiónu, čo funkcionári z kolísky futbalu neakceptovali. "Predstavitelia lichtenštajnského a macedónskeho zväzu s našou predstavou súhlasili, ale nedohoda medzi Turkami a Angličanmi spôsobila, že celý program napokon určí UEFA. Domáci síce navrhli, aby sme si na tejto schôdzke hneď vyžrebovali kalendár kvalifikácie, s čím však rezolútne nesúhlasili Angličania," povedal Ivan Sochor. Reprezentačný tréner Ladislav Jurkemik ho doplnil: "Do Istanbulu som išiel s istou predstavou, ale bol som ochotný robiť aj ústupky. To nebol prípad Turkov a Angličanov, ktorí sa neboli schopní dohodnúť a to znamenalo koniec rokovaní. S Macedónskom a Lichtenštajnskom sme sa dohodli prakticky okamžite, keďže akceptovali naše návrhy. Turci však napríklad chceli, aby sme prvé stretnutie na jeseň hrali doma s Anglickom a vzápätí v Turecku, čo by bol pre nás mimoriadne nepriaznivý štart a prakticky už v októbri by sme mohli byť z boja o postup vyradení. Dve futbalové veľmoci neboli naklonené konsenzu a tak sme sa nedohodli, čo ma mrzí."
"Chceli sme, aby sa oba naše zápasy s Tureckom odohrali už v prvej časti kvalifikácie, kým Turci s nami chceli hrať na záver doma. To bolo neakceptovateľné. O poradí teda rozhodne žreb, čo nie je ideálne, ale je to férové pre všetkých účastníkov," uvádza sa v stanovisku funkcionárov Anglicka. Predstavitelia tureckého futbalu pripisujú vinu za krach rokovaní členom anglickej delegácie, ktorá sa vraj nesprávala dostatočne ústretovo. "Anglicko zamietlo všetky alternatívy, ktoré sme im predložili, preto rokovania dopadli neúspešne. Nechápali sme, o čo vlastne anglickým predstaviteľom ide. Najprv prišli s požiadavkou, aby sa prvý zápas odohral v Anglicku, s čím sme súhlasili. Potom sme im však predostreli náš návrh, aby sa v záverečnom kole kvalifikácie stretlo Turecko na domácej pôde s Anglickom, proti čomu vyslovili ostré námietky, keď argumentovali tým, že táto alternatíva nie je pre nich výhodná z bezpečnostných dôvodov," povedal predstaviteľ Tureckého futbalového zväzu Selami Ozdemir. Veľké rozhorčenie sa zračilo aj z tváre asistenta trénera tureckej reprezentácie Cana Cobanoglua, ktorý obvinil Angličanov z obštrukcie. "Angličania jednoducho nedokázali stráviť, že Turecko bolo pri žrebe nasadené do prvého koša. Naša krajina si však toto postavenie zaslúžila na základe výsledkov a to musí každý rešpektovať. Nenecháme si od nikoho diktovať podmienky," povedal Cobanoglu.
Slovenský reprezentačný kormidelník L. Jurkemik cestoval do Istanbulu s touto zápasovou predstavou - jeseň 2002: Lichtenštajnsko - SR, SR - Turecko, SR Macedónsko, jar 2003: Macedónsko - SR, Anglicko - SR, SR Lichtenštajnsko, jeseň 2003: SR - Anglicko, Turecko SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.