Haniske. Začiatkom tohto roka rozšíril rady mládežníckych trénerov FK Čaňa, a si sadol na stoličku metodika, premenené na drobné - skauta. S futbalom prežil veľa krásnych rokov nielen ako aktívny hráč, ale aj ako tréner. Najkrajšie roky zažil v Lokomotíve Košice a v reprezentácii. Príjemné spomienky mu zostali aj na pôsobenie v Sp. N. Vsi, s ktorou postúpil do vyššej súťaže. Na jednom seminári vo Francúzku odznelo, že trénovať mládež môže len tréner, ktorý má deti rád, vie sa s nimi hrať, formovať a vychovať futbalistu. Tieto riadky presne vystihujú F. Hoholka, ktorý sa po desiatich rokoch opäť vracia rozvíjať talentovanú futbalovú mlaď.
"S futbalom som prešiel nielen Slovensko, ale i zahraničie a začiatkom roka som dostal ponuku od prezidenta FK Čaňa Ľubomíra Romana, aby som pracoval v tomto klube na úseku mládeže. Bývam v Čani, preto som dlho nad tým neuvažoval a túto šancu som nechcel zahodiť," povedal metodik mládeže FK Čaňa František Hoholko. Ako priznal hlavnou úlohou najbližších dní je pripraviť mládežnícke družstvá tak, aby boli konkurencieschopné v porovnaní s celkami nielen v našom regióne, ale hlavne v celoslovenskej súťaži. "Našou snahou je popri áčku vybudovať aj silné mládežnícke stredisko. V klube sú vytvorené veľmi dobré podmienky, no jednou nevýhodou je, že v obci nie je dostatok chlapcov, preto sa snažíme získať nových adeptov formou výberov nielen v Čani, ale i z okolitých obcí či dokonca z Košíc," naznačuje akou cestou sa chcú v klube vybrať. Prípravke sa momentálne venuje F. Hoholko, ktorý má kvalifikáciu trénera I. triedy. Jedným z hlavných predpokladov dobrej mládežníckej základne sú športové futbalové triedy. "Máme dobrú spoluprácu so Základnou školou v obci a chceme postupne zriadiť futbalové triedy v šiestom, siedmom a ôsmom ročníku. Naším cieľom je vytvoriť po Košiciach druhé silné mládežnícke centrum, z ktorého dokáže adekvátne dopĺňať áčko," hovorí F. Hoholko.
Rivalita obcí je však veľká a preto nie je jednoduché získať hráčov do mládežníckych družstiev, pretože žiadne družstvo z okolia sa nechce priľahko zbaviť mladého talentu. Na druhej strane si však musia zainteresovaní v menších kluboch uvedomiť, že nedokážu pre adekvátny rast mladých hráčov vytvoriť kvalitné podmienky, kým v mládežníckom centre to je prvoradou podmienkou. S týmto problémom uvoľňovania hráčov sa boria aj v Čani, no podľa slov F. Hoholka s niektorými už našli spoločnú reč.
Družstvá staršieho a mladšieho dorastu brázdia treťoligové trávniky a celky starších a mladších žiakov pôsobia v II. lige skupine juh. Treťoligové družstvá už vstúpili do jarnej odvety a druholigové čaká ouvertúra koncom tohto mesiaca. "Vychádzam z reálnych možnosti družstiev, preto našim cieľom je odohrať súťaž čo najlepšie a hrať o čelné priečky. Postupne chceme zabudovať do jednotlivých celkov mladších hráčov tak, aby sa sila kolektívu zvýšila a mohli sme v novej sezóne bojovať o postup do vyššej súťaže. Spoločne s hlavným trénerom mládeže Štefanom Koššuthom sa snažíme získať chlapcov z ročníkov 1985 a 1986 do staršieho a mladšieho dorastu, aby mohli vo svojej kategórii odohrať aspoň jeden a pol sezóny," dodal F. Hoholko. Mládežnícke družstvá majú vytvorené dobré podmienky, ktorú chcú ich tréneri na čele s F. Hoholkom využiť čo najlepšie a pripraviť hráčov tak, aby v horizonte dvoch rokov hrali v celoslovenských súťažiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.