(VPP). Tento rok, keďže Národný úrad práce stanovil priority a nové formy aktívnej politiky trhu práce, sa z celkového rozpočtu Okresného úradu práce (OÚP) v Prešove môže na tento účel vyčleniť len 25 percent. Pritom v prvom polroku pôjde o 55,3 milióna korún a aj z tých môžu reálne použiť len 47,3 milióna. Zvyšok tvoria nevyhnutné záväzky.
Tieto informácie starostov, mierne povedané, rozčúlili a hoci si uvedomovali, že problém nemôžu vyriešiť sami, argumentovali. "Žiadal som na VPP 70 ľudí a schválili mi dvoch. Načo sa o tom vôbec rozprávame? Pripomína mi to jarný okrasný tanec, keď pomenujeme problém a nič sa nezmení. Nezamestnaní by mali niečo pre republiku urobiť a musí sa na to nájsť spôsob," reagoval starosta obce Medzany Jozef Kipikaša. Uviedol, že si podobne ako iní ľudia všimol, aké nákupy robia Rómovia v obchodnom dome Kaufland. Podľa jeho slov si také nákupy nemôže dovoliť priemerná pracujúca rodina, čím naznačoval zneužívanie poberania sociálnych dávok, ktoré napokon užívajú dospelí na úkor detí.
Z pléna sa tiež ozývali hlasy, prečo sa poslanci NR SR a ich asistenti nezúčastňujú takýchto stretnutí. Vraj by mali poznať situáciu v obciach a splniť si svoju povinnosť voči voličom tým, že reálne problémy posunú na rokovanie v najvyšších orgánoch. "Pred štyrmi rokmi sme tu mali podobný problém a znova sa opakuje. Smutné je, že práve pred voľbami. Žiadame, aby sociálne odbory požadovali od poberateľov sociálnych dávok potvrdenie o tom, že ich klienti odpracovali pre mestá a obce aspoň niekoľko dní," povedal primátor Veľkého Šariša Róbert Oros a starosta obce Šindliar A. Imrich dodal: "Keď nám nemôžete pomôcť, nech za nami sociálne pracovníčky neposielajú ľudí, aby sme ich zamestnali. Nemáme na to prostriedky. Som za to, aby dlhodobo nezamestnaní obci pomáhali aj bez nároku na úplatu. Aspoň dva dni v mesiaci."
Na to reagoval riaditeľ OÚP v Prešove Ľubomír Molčan a upozornil, že starostovia už tým, že požiadali o pridelenie pracovníkov na VPP sú evidovaní ako potencionálni zamestnávatelia. Tak dochádza k nedorozumeniam. Pripomenul tiež, že s takou požiadavkou sa na nich môžu obrátiť nielen občania, ale aj sprostredkovateľské agentúry. Z iného uhla pohľadu argumentoval vedúci sociálneho odboru na OÚ v Prešove Jozef Dobrovič. "Vo februári sme vyplatili našim klientom 63 miliónov korún, z toho na dávky sociálnej pomoci 34 miliónov korún. Je to vysoké číslo, ale pre uplatnenie zákona o sociálnej pomoci nie je podmienkou, aby klient predkladal potvrdenie o tom, že nejaký čas odpracoval pre obec. Najprv sa to musí dostať do zákona." Starostovia vzápätí oponovali, že všetci kompetentní viac uvažujú o tom, ako sa to nedá urobiť, než naopak. Podľa ich slov ohlasovacia povinnosť je aj v sociálnom zákone, aj v zákone o obecnom zriadení a napokon aj v Ústave SR. Ide len o posudzovanie subjektívnych a objektívnych dôvodov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.