pôdohospodárstva. Pred novinármi niekoľkokrát podčiarkol, že poľnohospodárska prvovýroba na Slovensku v minulom roku po prvýkrát od roku 1990 dosiahla mierny zisk. "Teda evidentne v rezorte, ktorý riadim, sa ekonomické výsledky, ale aj výsledky vo výrobe zlepšujú a zlepšili," spokojne konštatoval P. Koncoš.
Prvýkrát od roku 1990 dosiahli mierny zisk dosiahli poľnohospodári prešovského regiónu. Novinári boli zvedaví, či túto skutočnosť minister pôdohospodárstva nepripisuje skôr vplyvu odškodnenia štátom za sucho a predtým za záplavy. "Za sucho poľnohospodári prešovského regiónu v roku 2001 už nedostali nič. Dostali finančné prostriedky v roku 2000, ale rozhodne tieto prostriedky pomohli kvalitne založiť dobrú úrodu."
Celoslovenský zlom k lepšiemu v poľnohospodárstve je vidieť aj v prešovskom regióne, kde roľníci hospodária v horších prírodných podmienkach. Aj za týchto okolnosti však 85 percent poľnohospodárskych podnikov dosiahlo v minulom roku zisk. Ako podotkol aj minister pôdohospodárstva, nebolo to len vďaka odškodneniu za sucho. Poľnohospodári regiónu evidujú nárast celkového majetku o tri percenta a tento dosiahol čiastku zhruba 1,5 miliardy korún. Nárast bol zaznamenaný aj v obežných aktívach a tie predstavujú čiastku 484 milióny korún. Za ozdravný moment poľnohospodári prešovského regiónu považujú najmä skutočnosť, že zo 659 miliónov na 556 miliónov korún poklesli cudzie zdroje krytia majetku, čo je zníženie o zhruba 15 percent. Ide najmä o úvery a záväzky.
Takýto jav je vo finančnej situácii poľnohospodárskych subjektov žiaduci, pretože bankové inštitúcie, hoci v súčasnosti ponúkajú úvery už za vcelku prijateľných 10 až 12 percent úrokov, stále považujú poľnohospodárstvo za nízkoefektívne a boja sa poľnohospodárskym prvovýrobcom požičiavať finančné prostriedky. "Myslím si, že banková sféra by mala prehodnotiť svoj postoj k poľnohospodárskej prvovýrobe a diferencovať medzi dobrými a zlými podnikmi. Netvrdím, že dobré ekonomické výsledky sa v plnej miere preniesli aj do oblasti financovania, kde s ním sú obrovské problémy. Ale kde dnes v našej spoločnosti nie sú problémy s financovaním? Máme však podniky, kde financovanie je vyrovnané a ekonomika priaznivá. Tam by bankový sektor mohol s čistým svedomím požičať finančné prostriedky a nemusel by mať obavy, že sa mu nevrátia," vyjadril sa riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč.
Poľnohospodári prešovského regiónu by sami boli najradšej, keby spolu s 85 percentami ziskových podnikov malo toľko podnikov aj vyrovnané financovanie. Tých sa však vo výsledkoch minulého roku nazbieralo len 40 až 50 percent. Tie už by mohli spokojne vstupovať do úverových vzťahov s bankovými inštitúciami. Aj v súvislosti s uvedenými číslami by sa dalo povedať, že ekonomika poľnohospodárskych podnikov v prešovskom regióne je stále "prepálená". Lenže tie isté čísla hovoria, že nie vo všetkých podnikoch je to tak. Lenže banková sféra ešte tieto nuansy rozlišuje. Pritom poľnohospodári prešovského regiónu minuloročnú efektivitu dosiahli aj pri nižšom podiele štátnych dotácií na sto korún tržieb poľnohospodárskej činnosti. Napríklad v roku 2000 bol podiel dotácií na sto korún tržieb vo výške 45 korún, ale v roku 2001 už len 32 korún. "Je to výrazný pokles a vynikajúci výsledok. Keby bolo dotácií viac, tak by v podnikoch bolo viac zdrojov a dala by sa dosiahnuť ešte vyššia efektivita," povedal M. Košč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.