stretnutiami so študentami škôl, na ktorých s nimi diskutoval o reforme trestného práva a boji proti korupcii. My sme sa ho najprv spýtali na navrhovanú novelu Trestného poriadku z dielne jeho strany.
V novele chcete zaviesť princíp trikrát a dosť. Na čo to je podľa vás dobré?
- Pokiaľ súd odsúdi páchateľa po tretíkrát za úmyselný trestný čin, mal by mu byť udelený doživotný trest. Vychádzame z toho, že u takýchto recidivistov neplní trest odňatia slobody svoju výchovnú funkciu. Tieto osoby sa po prepustení na slobodu do väzenia po nejakom čase vždy vrátia... Pokiaľ sa nám podarí takúto skupinu páchateľov dobre vyselektovať a odizolovať od spoločnosti, môže to mať veľmi radikálny a až revolučný vplyv na pokles násilnej kriminality.
Za viac vyšších trest pre páchateľov chcete udeľovať vyššie tresty. Máme to chápať tak, že budeme ako v Amerike, kde páchatelia trestnej činnosti môžu dostať dokopy aj 160 rokov...
- Aj v USA si to tí zločinci odsedia, hoci nie celý trest. Tam sa používa kumulačná zásada pre výpočet trestov, u nás však pôjdeme trochu iným smerom. U nás páchateľa odsúdia pri spáchaní viacerých trestných činov len za ten najzávažnejší, čo nie je dobrým riešením. My chceme, aby súd mohol hornú hranicu trestu zvýšiť a vyjadriť tak, že páchateľa odcudzuje za niekoľko trestných činov. Preto navrhujeme, aby sa mu trest mohol vymerať až do 1,5-násobku bežnej sadzby za ten najzávažnejší trestný čin.
Vraj pripravujete aj zákon, ktorý by mal sankcionovať fyzické osoby, ak ich majetok nie je legálne získaný. Pred vami to však nevyšlo ani R. Ficovi...
- Ide o veľmi komplexný problém, ktorý sa síce pokúsil riešiť aj on, ale jeho úprava na 5 paragrafov len veľmi ťažko mohla postihnúť celú problematiku. Jeho návrh bol zlý, umožňoval zneužitie právomocí iniciovať civilné konanie vo veci prepadnutia majetku. Preto chceme pripraviť komplexný návrh zákona, ktorý nebude zneužiteľný a postihne tých, ktorí prišli k majetku nelegálnym spôsobom. U takýchto osôb príde k prepadnutiu ich nezákonne nadobudnutého majetku.
Ministerstvo spravodlivosti zostavilo zoznam sudcov, ktorí vlani podávali najnižšie výkony. Koľko z tých máloaktívnych sudcov je v Košickom kraji? Čo sa stane v prípade, ak im vaša inšpekcia dokáže, že sa naozaj "ulievali"?
- Relatívne málo, možno jeden alebo dvaja z nich pracujú v Košiciach. Väčšina z nich však v Bratislave. V takomto prípade navrhneme voči nim začatie disciplinárneho konania. Disciplinárny senát Najvyššieho súdu ich môže odvolať zo svojho postu, sudcom by sa už potom nikdy nemohli stať.
Vláda v pondelok rozhodla, že sa nebudú odškodnovať klienti skrachovaných nebankových inštitúcií. Čo hovoríte na návrhy SOP a SDĽ, aby im boli vyplatené aspoň tie peniaze, ktoré štát získal zdanením ich výnosov v nebankovkách?
- Po právnej stránke neexistuje dôvod na ich odškodnenie. Keď niečo také strany vyhlasujú, je to z ich strany absolútny populizmus. Je mi ľúto, že sa snažia vyťažiť politický kapitál na osobnej tragédií takto postihnutých ľudí. Návrhy na odškodnenie sú nielenže nesprávne, ale aj nespravodlivé, pretože osoby poškodené konaním BMG Investu by vlastne odškodnili všetci daňoví poplatníci, ktorí mali svoje úspory v bankách.
V pondelok vymenoval Krajský súd v Košiciach predbežných správcov konkurznej podstaty spoločností BMG Invest a Horizont. Lenže už predtým sa z majetku Horizontu predali niektoré časopisy z ich portfólia údajne za jednu korunu ľuďom blízkym J. Majskému. Nebol pri tomto predaji porušený zákon?
- Nepoznám podrobnosti. Pokiaľ sa ale predali pod cenu, je možné v rámci konkurzného konania cez tzv. odporovateľnosť právnych úkonov získať tento majetok späť. Potom by sa tieto časopisy opäť predali, ale za trhovú hodnotu a zo získaných financií by sa mohli uspokojiť veritelia tejto spoločnosti.
Máte pocit, že nešťastní veritelia nebankoviek ešte niekedy uvidia aspoň časť peňazí, ktoré tam vložili?
- Určite uvidia. Podľa môjho názoru po speňažení majetku podnikateľskej skupiny Horizont sa určite dostane aj na veriteľov. Presné percento si netrúfnem odhadnúť, no bude to výrazne menej, než do toho vložili. Isto to bude oveľa menej ako polovica... Ľudia sa aj mňa pýtajú, kde sú ich peniaze, čo tam vložili. Z veľkej časti bol majetok Horizontu vyplatený vo forme výnosov alebo istín predchádzajúcim vkladateľom. Keďže išlo o pyramídovú hru, viac naozaj nemôžu očakávať...
Ako to momentálne vyzerá s vydaním dvojice konateľov Vladimíra F. a Mariána Š. z Chorvátska na Slovensko?
- Najneskôr v priebehu niekoľkých týždňov budú na Slovensku. Akonáhle Chorváti povolia ich vydanie, obaja obvinení budú vzatí do vydávacej väzby. Tá už nebude dlho trvať, predpokladám, že maximálne po týždni sa z nej dostanú na Slovensko do rúk spravodlivosti.
Konateľ Horizontu Vladimír F. má nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí dosť značný majetok. Je možné, aby sa mu ako aj ďalším konateľom odňal majetok, o ktorom sa preukáže, že nebol nadobudnutý legálnou formou?
- Pokiaľ ich súd uzná vinným, môže štát rozhodnúť o prepadnutí tohto majetku.
Bude možné, aby štát takto získaný majetok predal a výťažok z toho "presunul" na odškodnenie tichých spoločníkov BMG Invest?
- Na takúto možnosť by bola potrebná zmena príslušnej právnej normy. Zatiaľ sa vlastníkom v trestnom konaní prepadnutého majetku obvineného stáva štát. Predpokladám však, že v tomto prípade by sa mohla nájsť dohoda, že na základe rozhodnutia súdu by sa prepadnutý osobný majetok obvinených poskytol na odškodnenie veriteľov týchto subjektov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.