NATO pozvánku do aliancie. Európska komisia ale tvrdí, že ide o dva samostatné procesy, ktoré nemajú nič spoločné.
"Ja osobne som presvedčený, že tieto dve organizácie (NATO a EÚ) sú postavené na rovnakých hodnotách...Preto ak by jedna z nich povedala, že krajina nie je spôsobilá, aby sa stala jej členom, neverím tomu, že by bola prijateľná pre druhú organizáciu," povedal Kukan novinárom po včerajšom rokovaní asociačnej rady EÚ-SR.
"Základné princípy v obidvoch organizáciách sú rovnaké, takže opakujem - ak by Slovensko nedostalo zo summitu (NATO) v Prahe pozvánku, ja neverím tomu, že by ho EÚ prijala za svojho člena," dodal Kukan.
Európska komisia takéto jednoznačné prepojenie procesov rozširovania NATO a EÚ podľa oficiálnych vyjadrení odmieta. "Neexistuje žiadne prepojenie medzi týmito procesmi. (Rozšírenie EÚ) je samostatným procesom, máme vlastné kritériá, podmienky a požiadavky, ktoré nemajú nič spoločné s procesom (rozširovania) NATO," povedal včera novinárom generálny riaditeľ EK pre rozšírenie Eneko Landaburu.
Pripustil však, že EK samozrejme sleduje vývoj v ostatných inštitúciách. "Je ale na slovenských ľuďoch, akú budúcnosť chcú, akú stranu či lídra chcú mať a uvidíme, čo sa stane," dodal Landaburu, ktorý nijako nechcel komentovať povolebný vývoj na Slovensku ani nedávne vyhlásenia NATO o neprijateľnosti bývalého premiéra Vladimíra Mečiara a HZDS.
Pozorovatelia v Bruseli však súhlasia skôr s Kukanom, z 15 členských krajín EÚ je 11 zároveň v NATO, takže o Slovensku budú na konci roka rozhodovať do veľkej miery
tí istí politici.
Pre EÚ však môže byť o niečo ťažšie odmietnuť Slovensko len kvôli Mečiarovi, pretože má veľmi jasne stanovené politické kritériá a jednoducho nebude môcť mesiac po voľbách skonštatovať, že len kvôli návratu bývalého premiéra k moci ich Slovensko prestalo plniť.
"Slovensko dnes plní politické kodanské kritériá a nemáme dôvod veriť, že by to nemalo pokračovať," vyhlásil včera po zasadaní asociačnej rady EÚ-SR španielsky minister zahraničia Josep Piqué, ktorý tiež odmietol predpovedať vývoj na Slovensku.
Minister Kukan je presvedčený, že Slovensko bude mať po voľbách demokratickú vládu, ktorá zabezpečí politickú kontinuitu. Očakáva, že sa do istej miery zopakuje situácia z predchádzajúcich volieb, keď síce HZDS získalo najviac percent, nebolo však schopné vytvoriť vládu. "Vychádzam z toho, že pôjde o strategické rozhodnutie...a že v tejto situácii sa demokratické strany budú správať maximálne zodpovedne a vytvoria koaličnú vládu, ktorá bude pokračovať v tejto (súčasnej) politickej línii," povedal Kukan. "Viem, že to bude ťažké a zložité, ale práve s ohľadom na budúcnosť je to jednoducho nevyhnutné," dodal slovenský minister.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.