prítomných návrh zasadania schválilo iba 59, proti hlasovalo 9, hlasovania sa zdržalo 50 a štyria zákonodarcovia nehlasovali. Na základe hlasovania a príslušných ustanovení rokovacieho poriadku predseda parlamentu Jozef Migaš 56. schôdzu ukončil.
V procese schvaľovania návrhov 134 bodového scenára boli akceptované niektoré alternatívy spoločnými hlasmi koaličných aj opozičných poslancov. Je to napríklad vynechanie všetkých návrhov zákonov týkajúcich sa Armády SR, vyžiadanie si správ od ministra zdravotníctva o problémoch korupcie v tomto ústrednom orgáne štátnej správy a o zlúčení bratislavskej Fakultnej nemocnice s NsP v Ružinove. Zamietnuté bolo úsilie, aby parlament rokoval o uznesení brániacom v procese privatizácie SPP. Nesúhlasné stanovisko zaujal parlament ako celok k návrhu SMK, aby boli z rokovania stiahnuté všetky návrhy zákonov, ktoré reagujú na Zákon o zahraničných Maďaroch žijúcich v susedných štátoch.
Z výpisu hlasujúcich poslancov vyplýva, že proti schváleniu programu 56. schôdze NR SR boli Robert Fico, Jirko Malchárek, Ľudmila Mušková, Vladimír Pavelka, Eva Slavkovská, Pavel Šťastný, Pavol Števček, Vojtech Tkáč a Milan Topoli.
Hlasovania sa zdržali prítomní členovia poslaneckých klubov HZDS, PSNS a nezávislí poslanci SNS. Rovnako hlasovali aj členovia klubu Strany maďarskej koalície.
Nehlasovali vôbec Marta Aibeková, Ivan Gašparovič, Roman Hofbauer a Katarína Tóthová - všetci HZDS.
V rokovacej sieni v čase hlasovania o programe nebolo prítomných alebo sa neprezentovalo 28 poslancov. Boli to podpredseda NR SR Pavol Hrušovský, Július Brocka, Dušan Fedoročko, Pavel Delinga, Ján Gabriel, Ivan Hudec, Gabriel Karlín, Oľga Keltošová, Sergej Kozlík, Ľudovít Macháček, Miroslav Maxon, Milan Rehák, Stanislav Škoda, Ivan Lexa, Jaroslav Slaný, Štefan Rusnák, Tibor Šagát, Katarína Čižmáriková, Marián Mesiarik, Eva Rusnáková, Štefan Šlachta, Juraj Švec, Ján Langoš, Peter Osuský, Brigita Schmögnerová, Peter Weiss, Jozef Prokeš, Ján Slota.
Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš zvolal 57. schôdzu parlamentu na dnes. Jej program bude podľa jeho slov takmer identický s návrhom programu predchádzajúcej 56. schôdze, ktorého definitívnu verziu poslanci včera neschválili.
MEDZITITUL: Koaliční partneri ani po rokovaní s Migašom nedospeli k dohode
Poslanecký klub Strany maďarskej koalície nehlasoval za schválenie programu 56. schôdze parlamentu, pretože koaliční partneri nedodržali vopred dané sľuby. Po skončení zasadnutia parlamentu to novinárom povedal šéf klubu Gyula Bárdos. Vysvetlil, že dohody sa týkali anulovania bodov týkajúcich sa reakcií na Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách.
Poslanci, ktorí nehlasovali za schválenie programu schôdze parlamentu, postupovali podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru NRSR Ladislava Orosza v súlade s možnosťami rokovacieho poriadku. Bol to však netradičný postup, ktorý Orosz vníma ako rozhodnú reakciu poslancov SMK, žiadajúcich vypustenie dvoch bodov z programu zasadania.
Z legislatívno-právneho princípu bolo zaradenie dvoch sporných návrhov zákonov od poslancov SNS a KDH do programu schôdze NRSR legitímne, poznamenal Orosz. Uplynula totiž požadovaná 14-dňová lehota od ich podania do parlamentu a spĺňali aj ďalšie formálne náležitosti. Preto ich nebolo možné na zasadanie nezaradiť.
Poslanci vládnej koalície chcú obštrukciou vyradiť z rokovania Národnej rady SR pre nich nepohodlné body, pretože ide o návrhy zákonov smerujúcich k eliminácii maďarskej iredenty a body, pri ktorých by vyšla najavo pravda o rozkrádaní štátu. Uvádza sa to v stanovisku Slovenskej národnej strany k hlasovaniu parlamentu, ktorý neschválil program svojej 56. schôdze, a to aj pre zdržanie sa hlasovania poslancov SMK.
Kresťanskodemokratické hnutie nestiahne z parlamentu návrh zákona o zabezpečení zvrchovanosti SR, povedal včera šéf hnutia Pavol Hrušovský. Pre neho je nepochopiteľný postoj SMK, ktorá nehlasovala za program 56. schôdze parlamentu.
Hrušovský nepredpokladá, že z včerajšieho nedorozumenia v Národnej rade SR je potrebné robiť dramatické závery, respektíve krízu v koalícii. "Treba rokovať a hľadať riešenie, ktoré je pre Slovensko v tejto chvíli potrebné viac ako inokedy. Sme pred skončením volebného obdobia, dokedy sa musia prijať niektoré zákony súvisiace so vstupom do Európskej únie. A preto treba odložiť akékoľvek špekulácie," dodal pred novinármi šéf KDH.
Koaliční partneri ani po rokovaní s predsedom parlamentu Jozefom Migašom nedospeli včera k dohode ohľadne programu 57. schôdze Národnej rady SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.