Vyplýva to zo spoločnej pozície pätnástky k včerajšiemu rokovaniu asociačnej rady EÚ
Podľa EÚ musí Slovensko klásť silnejší dôraz na reformu trhu práce a systému daní a sociálnych dávok. Slovensko by sa tiež malo držať svojich záväzkov v oblasti fiškálnej konsolidácie, vyzýva EÚ. Budúce príjmy z privatizácie by sa mali použiť výlučne na znižovanie zadlženosti a financovanie pripravovanej dôchodkovej reformy, uvádza sa v spoločnej pozícii. Celkovo EÚ zdôrazňuje potrebu ďalších štrukturálnych reforiem a opatrení na zvýšenie konkurencieschopnosti.
Čo sa týka politických kritérií, EÚ v spoločnej pozícii víta ústavné zmeny, uskutočnenie regionálnych volieb a posilňovanie nezávislosti súdnictva, zdôrazňuje však včasné prijatie ďalších nevyhnutných zákonov v tejto oblasti, napríklad zákona o súdnej rade.
Slovensko by tiež malo posilniť opatrenia v boji proti diskriminácii Rómov, vrátane zlého zaobchádzania zo strany polície. EÚ celkovo víta pokrok v tejto oblasti, je však znepokojená pretrvávajúcou priepasťou medzi plánmi a ich uskutočňovaním v praxi.
Čo sa týka legislatívy, vo viacerých oblastiach zaznamenala EÚ výrazný pokrok, "štrukturálne slabiny" však pretrvávajú v niekoľkých sektoroch, najmä poľnohospodárstve a regionálnej politike.
V oblasti administratívnych kapacít považuje EÚ celkový pokrok za "obmedzený", kritizuje najmä nedostatočný pokrok v poľnohospodárstve, doprave, regionálnej politike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.