víkend sa totiž rozhodlo, že SDĽ už nebude pokračovať v rokovaniach s SOP o predvolebnej spolupráci a na kandidátku radšej dopíše niekoľkých členov SDSS. Podľa predsedu ľavičiarov Pavla Koncoša sa tak ich republikový výbor rozhodol preto, že podmienky SOP, na základe ktorých by Hamžíkovcom patrilo každé piate miesto na kandidátke, boli nad rámec ich predstáv.
"Bol som prekvapený vyjadreniami pána Koncoša, pretože všetky návrhy, ktoré mal na stole, boli z našej strany iba pracovné a vonkoncom nie definitívne... Oficiálne nám však nikto nič nepovedal. Pokiaľ ide o SDĽ, v tejto strane bol od začiatku dosť veľký skepticizmus a nedôvera. My máme záujem integrovať ľavicu, avšak nie takú akou momentálne oni sú. Musím však povedať, že tu v Košiciach to nikomu nevadí, pretože tunajšia krajská organizácia po skúsenostiach s činnosťou SDĽ nepodporovala takúto blízku spoluprácu," povedal nám včera po skončení rokovania Krajskej rady SOP predseda strany Pavol Hamžík.
Podľa jeho slov to bol práve P. Koncoš, kto vyzýval na integráciu ľavice. Vzájomné rokovania sa však ešte poriadne nerozbehli a už ich stopol. Preto má nateraz SOP pripravené ďalšie alternatívy postupu, pričom o definitíve rozhodne 20. apríla republiková rada strany.
Krajský šéf strany Boris Farkašovský nevidí v nezáujme SDĽ o značku SOP žiadnu tragédiu, hoci si to logicky nedokáže vysvetliť. Na rozdiel od P. Koncoša nevylučuje ďalšiu vzájomnú spoluprácu, tejto možnosti však veľmi neverí. "O tom, že SDĽ sa rozhodla odmietnuť našu ponuku som sa dozvedel až teraz na krajskej rade. Spolu s našim predsedom som aj ja z toho prekvapený, keďže žiadne bližšie jednania alebo diskusie sme s nimi o tejto záležitosti nemali. To, že RV SDĽ rozhodol tak ako rozhodol, je možno aj správne. Stále tvrdím, že lepšie teraz ako neskôr."
Predstavitelia jednotlivých okresov sa aj na včerajšej krajskej rade sami vyjadrili, že až taká dobrá spolupráca medzi oboma stranami nebola.
"Nerozplačeme sa kvôli tomu, že nás SDĽ takto odvrhla. To nie je len jednanie medzi predsedami strán, ale mali sme začať rokovať v okresoch a krajoch. A hoci niečo už prebehlo, stále to nebolo dostatočné. Na úrovni mesta však vidím spoluprácu až na nejaké tie iskrenia celkom v pohode. Povedzme si ale na rovinu, SDĽ nie je nejaká veľká tutovka," myslí si košický viceprimátor.
Podľa jeho slov SOP do volieb určite nezanikne, a aj keby sa k niečomu takému schyľovalo, potápajúcu loď by opustil až ako posledný. "Nerád by som bol, keby SOP musela skončiť kvôli tomu, aby niektorí jednotlivci boli na kandidátke jednej alebo viacerých strán. Ak sme jednali s SDĽ alebo SDSS alebo napr. aj s HZDS značí to, že ľavicovo orientovaní voliči tu existujú a my ich chceme oslovovať. Väčšina z nich síce prešla do Smeru, no ten nepovažujem za príliš ľavicovú stranu," konštatuje B. Farkašovský. Ako ešte dodal, SOP bude oslovať všetky politické strany s dôrazom na tie, ktoré sú naľavo od stredu. A ak aj do tohtoročných volieb nevznikne ľavicový blok, do tých nasledujúcich sa to o štyri roky vraj už isto podarí.
Mimochodom z rozhodnutia RV SDĽ "zrušiť" ďalšie rozhovory o vzniku spoločnej kandidátky ľavicových strán nebol nadšený ani krajský predseda ľavičiarov Michal Kopka. Ako nám povedal, je veľmi sklamaný z toho, že "koncošovský" RV neakceptoval jeho návrh, aby SOP mala na ich kandidátke rovnaký priestor ako SDSS, teda dvoch ľudí do 20. miesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.