cirkevných priestoroch, kde bola v minulosti lekáreň, a jeho existenciu inicioval klenovský starosta.
V týchto dňoch sa situácia začína meniť. Podľa pracovníka útulku Jozefa Fábryho sa hovorí o tom, že cirkev má o využití budovy iné predstavy. "Do priestorov by chceli umiestniť špeciálnu základnú školu. Znamenalo by to, že útulok padne," povedal J. Fábry. Spomínaný azylový dom je jediným zariadením regióne, v ktorom je možné umiestniť aj ženy. "Máme pre ne vyhradenú miestnosť, zmestia sa tam najviac tri. Momentálne sme prichýlili dve ženy," skonštatoval J. Fábry. Muži majú vyhradených osem miest. Pobyt v prechodnom domove ich stojí denne sedem korún. Ak ich mesačný príjem nedosahuje hranicu životného minima, lôžko v útulku majú zdarma. Do Klenovca smerujú príslušníci sociálne nižších vrstiev nielen z okresu Rimavská Sobota, ale aj z Revúcej, Brezna, dokonca z Bratislavy.
Ľudia po strate zamestnania, po rozvode, odchode z detského domova a po výkone trestu dostávajú novú šancu aj v útulku v Rimavskej Sobote. Ubytovanie bez stravy poskytujú najčastejšie na dva týždeň až mesiac. "Stáva sa, že ich pobyt sa predĺži aj na štvrť roka. Pamätám si prípad, keď tu jeden chlapík prebýval až tri roky. Odišiel sám, našiel si inú strechu nad hlavou," povedal dozorný pracovník útulku v Rimavskej Sobote Štefan Koco.
Dvadsať mužov prespáva v jedinej miestnosti. Sporadicky sa vyskytujú hádky, došlo už aj fyzickým konfliktom. "Niekoľko výtržníkov už nocovalo vonku pred útulkom. Stáva sa to, keď zabudnú, že nesmú piť alkohol. Nejedného sme za to vylúčili. Potom som ich videl pospávať vonku na ulici a žobrať. Málokto z nich si prizná svoju chybu. Životnú situáciu zvaľujú na rodičov," dodal Š. Koco.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.