652 Sk. Týmto Vás upozorňujeme, vzhľadom na celkový stav pohľadávok na úseku nájomných bytov Správy domov a bytov, že ak nedôjde k úhrade alebo podstatnému zníženiu pohľadávky do 15. marca 2002, pristúpime k odstávke teplej vody, výťahu a osvetlenia spoločných priestorov pre všetkých užívateľov bytov," uvádza sa v upozornení riaditeľa Správy domov a bytov Ing. Jozefa Pavola. Nájomníci sa zľakli. Zľaklo sa však len dvadsaťtri rodín z celkového počtu päťdesiatichšiestich bytov. Zľakli sa len tí obyvatelia neslávne známej Sadovej 1, ktorí za svoje byty riadne platia.
Ťažko povedať, prečo mesto v nádeji, že svoje peniaze dostane späť, opäť pristúpilo k zdá sa "hluchému" riešeniu. "Tri roky je na Koceľovej 12 odrezaná stupačka. Myslel som si, že ľuďom bude kúrenie chýbať. Tri roky tam bez tepla bývajú ďalej," uviedol na včerajšom stretnutí s nahnevanými nájomníkmi Finišu primátor Spišskej Novej Vsi Karol Mitrík ako odstrašujúci príklad. A vraj kým ide len o teplú vodu a nie o kúrenie, sú na tom stále dobre. "Zatiaľ vodu máte. Nekorektné by bolo, keby sme ju vypli bez upozornenia," kontroval primátor rozhorčeným výrokom o diskriminácii. Sám na ňu však upozorňoval v pondelok, keď na tlačovej besede kritizoval len päťdesiatpercentné financovanie neštátnych subjektov štátom. Doslova sa vyjadril, že nemožno kastovať občanov podľa toho či patria do cirkevnej, neštátnej alebo štátnej organizácie a všetci platia dane. Prečo teda teraz platičov hádže do jedného vreca s neplatičmi poplatkov za byt?
"Ak by som mal naporúdzi iné riešenie, verte mi, že by som vás netrápil. Prikláňame sa k takýmto absurdným riešeniam, pretože iné právne možnosti už nie sú," tvrdí prvý muž mesta. Ako niekoľkokrát zdôraznil, požiadavku osudom stíhaných nájomníkov zaradí do programu zasadania mestskej rady dvadsiateho ôsmeho marca. Zároveň sľúbil, že zajtra teplú vodu na Sadovej 1 neodstavia. Zatiaľ, pokým poslanci nerozhodnú.
Všetkých nájomníkov mesta, ktorí dlhujú na poplatkoch viac ako 10 000 korún, dali na súd. Ide to však podľa primátora príšerne pomaly. Nájomníci navrhujú výmenu. Aj v ostatných častiach mesta žijú totiž dlhoroční neplatiči. Tak prečo ich nenasťahovať na Sadovú 1 a slušných susedov dať dohromady? Tieto výmeny sú totiž nemorálne. Strčíte neplatičovi do vrecka sto, stopäťdesiattisíc, mestu legálnych dvadsaťtisíc, no aj tak ste ešte byt získali lacno. Ak nemáte ani toľko, počkajte na verdikt súdu, čo znamená tri, štyri i desaťročnú neistotu. Primátor nechce, aby neplatiči mali takýmto spôsobom opäť navrch, a tak sa v roku 2001 rozhodol takéto riešenia bytovej otázky viac neponúkať.
"Musia byť jasne stanovené pravidlá hry. Kto bude výmenu riadiť? Akým spôsobom bude prebiehať? Som tu na to, aby som nachádzal východiská. Nie pre lajdákov, pre slušných ľudí. A mám poradný orgán, mestskú radu. Ak má dôjsť k výmene bytov, musí byť transparentná," vyhlasuje rezolútne. Keď dostal túto otázku v novembri viceprimátor Stanislav Čurný, priznal, že jeho názor sa v tejto veci s primátorovým rozchádza. "Súhlasím, že tieto výmeny sú riešením. V roku 2000 sme nimi získali späť asi 900 000 Sk," upresnil.
Všetko je teda v rukách poslancov. Matky a otcovia slušných obyvateľov tohto neslávneho domu, ktorí si na primátora našli čas, opäť nemajú v rukách nič konkrétne. Len im pravdepodobne teplá voda z kohútikov
potečie o trinásť dní dlhšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.