ústavy, ba až za ňou; konkrétne to, ktorým sa vláda zaväzovala, aby okamžite zablokovala a zmrazila majetok nelicencovaných subjektov (neprešlo o 1 hlas!!). Na hrane rozumu sa deň predtým vozil Mesiarik (podpredseda SOP), ktorý na mítingu nebankistov v BB vykrikoval o takej náhrade vkladov, ktorá by zohľadnila nielen výnosy klientov, ale aj ich SOCIÁLNU SITUÁCIU.
Takisto nie je žiadnou zhodou okolností, že najväčšie rodeo (v rámci koalície) okolo tendra na SPP točí SDĽ. Včera vybojovala odklad vládneho rozhodnutia - o jeden deň. Keďže Koncoša v Moskve nepustili ani cez vrátnicu Gazpromu, kde chcel rokovať o zvýšení ceny, ďalšie kolečko bude v parlamente. Kým SDĽ sklapne, ako vždy doteraz, ešte si užijeme...
Slovenská ľavica (resp. to, čo sa k nej hlási) sa kúpe v historickom marazme. Také dno, na akom si podávajú ruky SDĽ, SOP, SDSS, zelení a vysoko pravdepodobne i nová Weissova strana, socialisti v Európe ešte nezažili, odkedy sa vymysleli preferencie. Avšak - spravodlivo a po zásluhe. Príklady vyššie, ale aj desiatky ďalších, nehovoria iba o bezhraničnom populizme, ale aj čosi skrytejšie a hlbšie: Táto tzv. ľavica nevlastní ani jasnú predstavu socialistickej, resp. sociálnej politiky, nemá konzistentný program, koncepciu ani dlhodobú víziu. Jediné, čo ako "politiku" prevádzajú, je hra na ľudovú nôtu, teda stávka na akože populárne riešenia. SDĽ a SOP, ako dve vládne strany, sa od zvyšku koalície neodlišovali v prvom rade ľavicovosťou, ale neexistenciou vlastných projektov. "Pravicovú" zložku koalície vždy iba dobiehali a keď bolo neskoro, predkladali konkurenčné, zväčša streštené, kontranápady. Slovenská ľavica je populistická nie preto, že je ľavica, ale preto, že nemá hlavu. Je mentálne deficitná.
Výnimkou možno bude SDA - Weissova strana - tej však už tiež sotva čo pomôže. Na dovŕšenie tragédie sa ešte vyskytol bohatier menom Fico, ktorý zľava vyviedol dve tretiny volebného potenciálu. Pol roka pred voľbami sa veci majú tak, že Slovensko je na najlepšej ceste k parlamentnej demokracii bez socialistov. Čo, pri jej charakteristike, nebude žiadna škoda, systémová úchylka ale určite. V EÚ sú dve tretiny vlád buď čisto, alebo strakato socialistické, a tam, kde vládne pravica, je socdem ľavica zase najsilnejšou opozíciou.
Na Slovensku nás teda čaká, okrem iného, aj deformácia, akú v obrátenom garde dnes vidíme v Poľsku, kde bola - pre zmenu - vyhladená pravica. Poslednou šancou na zvrátenie vývoja, ktorý predurčujú všetky výskumy (naposledy Focus - SDĽ 3%, SOP 1,4, zvyšok nemerateľné, a KSS 3,7), by mohlo byť presne to, čo nie je isté, že by pomohlo pravici: Spoločný volebný postup vyššie menovaných subjektov na jednej kandidátke. Spôsob, akým bola práve v týchto dňoch táto nádej rozprášená, je opäť len potvrdenkou, že najväčší problém slovenskej ľavice je mentálny.
Hamžík celú zimu hlásil, že "SDĽ je pre SOP strategickým partnerom". Podfajčieval Koncošovi ako vládal (viď vyhlásenia ku kauze Schmögnerová). Pred mesiacom zašiel dokonca tak ďaleko, že oznámil možnosť vytvoriť v rámci SDĽ platformu občianskeho porozumenia. Čiže SOP sa rozpustí v SDĽ, "ak budú akceptované naše návrhy". Nuž, na svetlo tie návrhy vyniesol, veľmi grobiansky, v sobotu sám Koncoš - obsadenie kandidátky v pomere 1:4, čo je pre SDĽ neprijateľné. A flirt skončil; obaja sú pod vodou, ale radšej sa dobrovoľne utopia, než by sa dohodli na akejsi možnosti vyplávať. Tým činom je celá predvolebná integrácia ľavice odpískaná; SDĽ je jednooký kráľ, iba jej kandidátna listina môže byť nosičom celej perepute. (Na palubu vezmú iba SDSS, ktorá je na absolútnej nule, takže tej stačí i pomer 1:10 - je šanca, že Volf opäť nezahynie).
Nevychádzajú pritom ani zástupné kombinácie; ak by aj nová SDA vykázala nejaké percentá (najoptimistickejšie odhady expertov = 2%), od SOP sa Weiss zreteľne odťahuje. Celkom opodstatnene sa bojí nečitateľných ľudí s pochybným pozadím, ktorí by mu mohli stranu kontaminovať skôr, než reálne začne žiť. Čo ho ale odrádza najväčšmi, je Hamžíkova stále jasnejšia koketéria s HZDS. V poslednom čase vyslal nemálo signálov, napríklad o plánovaní spoločného postupu do komunálnych volieb. Ak sa nad tým zamyslíme hlbšie, ide o zjavnú hlúposť - kto by dnes rokoval o komunálnych voľbách, ktoré majú byť v decembri?? Z Hamžíka skrátka pozerá "diabolský plán": Spriahnuť sa s HZDS s tým, že účasťou na Mečiarovej kandidátke sa pokúsi dodať "ľudovej strane" integračnú dôveryhodnosť. Niežeby to bola hotová vec, ale čo iného už môže byť za aktivizáciou Hamžíka smerom k HZDS?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.