najbližších dňoch prerokuje parlament, by malo byť členstvo pre lekárov a lekárnikov v profesných organizáciách povinné. Viacerí lekári však túto skutočnosť odmietajú s odôvodnením, že komora sa môže stať skôr represívnym orgánom, než organizáciou brániacou záujmy a česť jej členov.
"Nie sme proti povinnému členstvu v lekárskej komore, ale nesúhlasíme s tým, aby bola táto skutočnosť podmienkou pre výkon lekárskeho povolania. Avšak každý, kto vykonáva lekársku prax, by mal mať záujem byť členom komory," skonštatoval pre Korzár predseda Lekárskeho odborového združenia MUDr. Marián Kollár. Podľa jeho slov by mala Slovenská lekárska komora predovšetkým poskytovať pomoc a ochranu svojim členom, nie raziť cestu perzekúcií.
"Komora by mala umožňovať lekárom vykonávať lekársku prax v plnom rozsahu a zabezpečiť, aby za prácu dostali primerane zaplatené. Nie byť pre nich strašiakom. Obávam sa, že práve tak to bude, ak ministerstvo nezohľadní v návrhu predkladaného zákona o lekárskom povolaní pripomienky profesných organizácií. V tom prípade tu nebude zákon pre lekárov, ale lekári pre zákon," dodal M. Kollár.
Povinné členstvo v Slovenskej lekárnickej a lekárskej komore odôvodňuje ministerstvo zdravotníctva presunom zodpovednosti za odbornosť lekárov a farmaceutov na ich stavovské organizácie. Preto by mali mať tieto možnosť svojich členov kontrolovať a v prípade neodborného či neetického správania i vyvodiť adekvátne dôsledky.
"Podľa môjho názoru je potrebné, aby boli všetci lekári v lekárskej komore bez ohľadu na to, či pracujú v štátnej alebo neštátnej sfére. Komora je garantom odbornosti a etiky, pričom rovnaké pricnípy by mali platiť pre všetkých," reaguje regionálna predsedníčka Asociácie súkromných lekárov SR v Košiciach MUDr. Otília Ostróová. Je podľa nej neprípustné, že stavovské organizácie by nemali právomoci postihovať svojich nečlenov.
Iný názor na vec má predseda LOZ-u vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura MUDr. Albert Hermely. "Nie som za povinné členstvo v lekárskej komore, pokiaľ zákon nezohľadní i pripomienky stavovských organizácií. V opačnom prípade pre nás nebude prínosom," hovorí.
Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Jána Gajdošíka je návrh zákona výsledkom dlhoročného snaženia sa predstaviteľov komory. Po mnohých peripetiách a 'rituálnych tancoch' sa dočkal predloženia ministerstvom zdravotníctva v novembri 2000. Avšak kompetnecie, o ktorých boli predstavitelia komory verbálne uisťovaní, sa do predloženej verzie nepremietli. Nasledovalo pripomienkovanie zo strany lekárskej komory, od plnej podpory návrhu zákona až po jeho odmietnutie. Pozmeňovacie návrhy predstavovali viac ako trinsáť strán textu a akceptovateľné pripomienky napokon ministerstvo do návrhu zapracovalo.
"Zákon bol pripravený na rokovanie Národnej rady už na minulej schôdzi, ale na všeobecné prekvapenie ho napokon odložili na nasledujúcu schôdzu," poznamenal J. Gajdošík, podľa ktorého je paradoxom, že tí istí politickí predstavitelia, ktorí po Slovenskej lekárskej komore požadujú konanie voči neeticky a neodborne postupujúcim kolegom, nie sú ochotní priznať jej i nevyhnutné kompetencie. Zarážajúci je podľa jeho slov aj postoj Lekárskeho odborového združenia, ktorého členovia najprv so zákonom verbálne súhlasili, aby ho potom na poslednú chvíľu na tlačovej besede odmietli...
"Predkladaný zákon o lekárskom povolaní nespĺňa všetky pôvodné predstavy jeho autorov, ale napriek tomu je jeho posledná verzia pre nás prijateľá. Môže sa stať prvým krokom pri uplatňovaní princípov lekárskej samosprávy v prospech pacienta," zdôraznil prezident SLK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.