konferencie bolo objasniť budúce finančné pozadie vysokoškolského externého štúdia.
V Spišskej Novej Vsi má svoje detašované pracovisko aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Výskumno-vzdelávacie a poznávacie centrum v Spišskej Novej Vsi je súčasťou fakulty sociálnych vied. Na pôde tohto pracoviska nadobúda vedomosti približne 400 vysokoškolákov v odboroch pedagogika pre prvý stupeň základných škôl a sociálna práca so zameraním na rómsku problematiku. Jeho vedúci Mgr. Stanislav Matulay (na snímke) k osudu externého štúdia na ich škole hovorí: "Štatutárna zástupkyňa našej fakulty ma informovala o stanovisku rektora. Ten sa vyjadril, že by nerád neotvoril prvý ročník v Spišskej Novej Vsi. To znamená, že zatiaľ v Nitre vládne dobrá vôľa prijať mladých ľudí zo Spiša v budúcom školskom roku do prvého ročníka externého štúdia."
V tejto chvíli však vedúci detašovaného pracoviska nevedel špecifikovať počty nádejných prvákov.
Napriek tomu, že aj doterajší zákon hovoril o bezplatnom štúdiu, takmer všetky vysoké školy na Slovensku okľukou, formou nadácií vyberali od študentov poplatky. "Na našej škole nejdú tieto poplatky cez žiadnu vzdelávaciu spoločnosť, ale priamo na rektorát a dekanát. Chcel by som však štyrikrát podčiarknuť, že tieto peniaze nejdú na platy pedagógov. Hradia sa z nich hlavne prevádzkové náklady," dodal S. Matulay.
Jednotliví externisti platia v Spišskej Novej Vsi ročný poplatok 13-tisíc korún a podľa S. Matulaya je to najnižšia taxa v rámci Slovenska.
Vedúci spišskonovoveského detašovaného pracoviska sa vyjadril ako vysokoškolský pedagóg, ale aj sociológ k veľmi diskutovanej téme, a to zákonnou cestou spoplatňovanému externému štúdiu, ktoré však prednedávnom parlament neschválil. "Ako sociológ môžem skonštatovať, že všetko čo človek získa zadarmo si nevie vážiť. Z vysokoškolského diplomu profituje človek priemerne dvadsať a tridsať rokov, preto si myslím že táto forma štúdia mala by byť platená. Okrem toho niektorí politici hovoria o zrovnoprávnení denného a externého štúdia. Napriek tomu, že o dennom štúdiu sa hovorí ako bezplatnom, každý rodič vie, že to nie je pravda. Denný študent totiž zaťaží rodinný rozpočet mesačne asi štyritisícovou sumou," povedal svoj názor S. Matulay.
Ako ďalej dodal, ak by sa naozaj teda malo realizovať zrovnoprávnenie, externé štúdium by potom malo teoreticky stáť ročne 40-tisíc korún.
"Netvrdím však, že by študovať mali iba tí, ktorí na to majú. V civilizovaných ekonomických krajinách totiž existuje sústava sociálnych štipendií a iných opatrení, napríklad bezúročných pôžičiek, čo by sa malo uplatňovať aj v našej krajine. Schválený zákon je podľa mňa typické socialistické riešenie, na ktoré ale nemáme v našom štáte podmienky," doplnil svoj názor S. Matulay.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.