dôchodcov či sociálne zariadenia, sa väčších problémov obávať nemusia. V Strede nad Bodrogom však sú základné aj materské školy až po dve a je tu aj domov dôchodcov rodinného typu.
Podľa starostu obce by bolo všetko v poriadku, keby samosprávy mali jasné informácie a s prenesenými právomocami by postupne prichádzali aj peniaze. Leitmotívom reformy totiž bolo byť čím bližšie k občanovi, čo samosprávy kvitovali. "Žiaľ, je evidentne šitá horúcou ihlou, nikto nevie presnejšie informácie a to ani nehovorím o peniazoch. Pri prechode matrík nám štát poslal len polovicu sľúbenej sumy, pričom aj tá pôvodná nestačila ani na mzdu matrikárky. Nehovoriac o tom, že od januára má na starosti aj časť agendy zo životného prostredia. Obávam sa, že trend finančnej poddimenzovanosti postihne aj presun ostatných kompetencií," skonštatoval starosta obce Ing. František Gecse.
Pokiaľ ide o prechod škôl, obec sa o ich prevádzku zaujímala aj doteraz a v spolupráci s trebišovským OÚ sa ich podarilo aj splynofikovať. Navštevujú ich však aj žiaci z okolitých obcí. Starosta preto oslovoval kolegov, či by na ich prevádzku nemohli prispievať aj oni. "Pri finančnej mizérii obecných rozpočtov ich negatívnu odpoveď plne chápem," povedal starosta a dodal: "Naviac, obe školy majú právnu subjektivitu, takže nerozumiem, akú úlohu po reforme bude hrať samospráva."
Podobný problém sa týka aj domova dôchodcov, v ktorom žije 24 starých ľudí, o ktorých sa stará 15-členný personál. Každoročne hospodári s rozpočtom 4,2 milióna korún. Pre zaujímavosť, OcÚ má ročný rozpočet 6 miliónov a obec má asi 2500 občanov. "Ako bude vyzerať naše hospodárenie od januára roka 2003 nikto nevie. Ako máme pripraviť tohtoročný rozpočet, keď nám nikto nevie podať informácie, koľko môžeme očakávať príjmov, resp. výdavkov? Bez jasných pravidiel niet hry, alebo len falošnej," uzavrel Ing. Gecse.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.