spoločenstve budú zrejme musieť vrátiť peniaze vyplatené na výnosoch. A to nie len tí, ktorým sú tieto firmy dlžné, ale aj tí, ktorí si vklad spolu s výnosmi vybrali už v minulosti a dnes s nimi nemajú nič spoločné.
Obchodný zákonník jasne hovorí, že tichý spoločník sa podieľa na zisku firmy, prípadne znáša stratu. Najďalej sa dostali súdy pri skupine Horizont, do ktorej patrí aj B.M.G. Tá je dlhodobo stratová a od pondelka v nej pôsobí predbežný správca. Vyhlásenie konkurzu je podľa právnikov otázkou niekoľkých dní či týždňov.
"Tieto spoločnosti argumentovali tým, že oni nevyplácajú podiel zo zisku, oni vyplácajú preddavok na budúcom zisku," hovorí podpredseda vlády Ivan Mikloš.
Okrem toho je otázne či uzavreté zmluvy skutočne spĺňajú všetky náležitosti zmluvy o tichom spoločenstve.
"Jednou z podstatných náležitostí týchto zmlúv je, že tichý spoločník má nárok na podiel zo zisku. Nemôže mať nárok na pevný výnos. Pokiaľ by mal nárok na pevný výnos, tak by zrejme išlo o simuláciu zmluvy o pôžičke," hovorí vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic.
V prípade pochybností rozhodnú súdy. "V prípade, že by súd kvalifikoval takúto zmluvu ako zmluvu o tichom spoločenstve, a na základe takejto zmluvy im boli vyplácané akési preddavky alebo zálohové platby, tak v takom prípade by išlo pravdepodobne o plnenie bez právneho dôvodu a teda o bezdôvodné obohatenie a bolo by možné uvažovať o potrebe vrátenia týchto výnosov."
Prehodnotenie jednotlivých zmlúv bude podľa právnikov zdĺhavé a výrazne pribrzdí konkurzné konanie.
Autor: mtv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.