ponúklo 2,7 miliardy USD (130 miliárd Sk). Podľa informácii z vládnych kruhov by mala byť zmluva s investorom podpísaná v priebehu budúceho týždňa.
Za rozhodnutie predať 49 % akcií SPP hlasovali včera všetci členovia kabinetu s výnimkou predsedu SDĽ Pavla Koncoša, ktorý v rozpore so stanoviskom ministerského klubu strany hlasoval proti.
"Pavol Koncoš využil separátne vótum," uviedol po rokovaní kabinetu podpredseda vlády Ľubomír Fogaš (SDĽ). Ministerský klub SDĽ sa rozhodol podľa slov Ľ. Fogaša podporiť návrh po jeho stredajšom vetovaní aj na základe zapracovaných pripomienok do transakčných dokumentov, ktoré posilňujú záujmy občanov.
Podľa slov premiéra Mikuláša Dzurindu bolo z iniciatívy SDĽ prijaté uznesenie, aby poradca prerokoval s investorom dopad privatizácie na regionálnu zamestnanosť. Rozhodnutie o privatizácii by vláda prijala aj v prípade, keby zástupcovia SDĽ hlasovali proti. Postoj ministerského klubu SDĽ hlasovať za preto premiér vyzdvihol. "Vnímam ho veľmi pozitívne," povedal M. Dzurinda.
Dzurinda: Privatizácia SPP prinesie prospech občanom SR
Rozhodnutie vlády o privatizácii 49 % akcií SPP prispeje podľa premiéra Mikuláša Dzurinda ku "krátkodobému aj dlhodobému prospechu občanov SR. SPP bude po privatizácii silnejší a ziskovejší, so všetkými predpokladmi získavať ďalšie obchody, ďalšie tranzity, čo bude pozitívne vplývať na celkový vývoj ekonomiky vrátane odvodov podniku do štátneho rozpočtu," konštatoval premiér.
Výnosmi z privatizácie SPP (130 miliárd Sk) si vláda podľa neho výrazne pomôže z hľadiska plnenia dlhovej služby. "Nebudeme musieť toľko peňazí daňových poplatníkov dávať na splácanie úrokov za staré pôžičky," upozornil M. Dzurinda. Podľa neho následne zostane viac prostriedkov napríklad na budovanie priemyselných parkov, ktoré môžu významne vplývať na rozvoj zamestnanosti. Výrazným prínosom bude aj fakt, že výnos za 25 % akcií SPP (asi 66 miliárd Sk) sa podľa premiéra použije na urýchlené naštartovanie dôchodkovej reformy. Z krátkodobých efektov spomenul napríklad odškodnenie miest a obcí za prostriedky vložené do plynofikácie (4,1 miliardy Sk) už z prvých 13 miliárd Sk za akcie SPP, ktoré by mali prísť do 8 dní od podpisu zmluvy s investorom.
Fico: Predaj SPP je Dzurindovou Naftou Gbely
Rozhodnutie vlády o predaji 49-percentného balíka akcií SPP je podobná tragédia ako predaj Nafty Gbely. Uviedol to včera predseda Smeru Robert Fico. Ministri za SDĽ podľa neho nemali žiadny dôvod podporiť privatizáciu. "Vyzerajú úplne smiešne, trápne a hlúpo, pretože točia verejnú mienku niekoľko mesiacov, hovoria o zásadných a principiálnych postojoch a nakoniec urobia všetko to, čo urobiť majú," povedal Fico.
TATÁR: Rozhodnutie vlády je dobré
Rozhodnutie vlády predať 49 percentný balík akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) je dobré. "Každý, aj ja, by sme chceli vyššiu, alebo čo najvyššiu cenu, ale nechať to naďalej v štátnych rukách by znamenalo netransparentné nakladanie s aktívami SPP," povedal poslanec Peter Tatár. Dodal, že nemá absolútne žiadnu dôveru v niekoho, kto sa volá Fico, či Mečiar, že by sa správali k tomuto majetku čestnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.