tretej sekcii ponorky, ktorú výbuch torpéd v oblasti provy úplne zdeformoval. Podľa člena pracovného tímu Germana Zubova zariadenie môže poskytnúť dôležité informácie.
Vrak ruskej jadrovej ponorky Kursk ako hlavný dôkazový materiál vyšetrovania príčin explózie z 12. augusta 2000 ruská generálna prokuratúra v stredu oficiálne odovzdala späť ruskému námorníctvu. Ruskí vyšetrovatelia, ktorí od vlaňajšej jesene zhromažďovali dôkazový materiál vo vraku jadrovej ponorky Kursk, sa teraz sústredia na expertízy zariadení a vzoriek.
Podľa predbežných záverov ruských vyšetrovateľov výbuch torpéda na ponorke zavinila vnútorná porucha konštrukčne nevyhovujúceho torpéda. Asi dve minúty po prvom výbuchu došlo k druhej silnejšej explózii, ktorá úplne zničila prednú časť ponorky. Oficiálne závery vyšetrovania budú oznámené až po preskúmaní úlomkov provy, ktoré sú zatiaľ stále na dne Barentsovho mora. Vybrané fragmenty ponorky plánuje ruské námorníctvo vyzdvihnúť zo stometrovej hĺbky v máji bez účasti zahraničných potápačov.
Zo 118 námorníkov na palube ponorky v dobe výbuchu sa doteraz podarilo identifikovať telesné pozostatky 104 z nich. Koľko tiel sa z vraku podarilo vytiahnuť, ruské námorníctvo a generálna prokuratúra nezverejnili.
Vrak ponorky čaká pravdepodobne na konci apríla ďalší 20-kilometrový transport z ruskej vojenskej továrne v Rosľakove do mestečka Snežnogorsk na Kolskom polostrove na severe Ruska, kde sa púť ponorky skončí. Tam vo vojenskej továrni Nerpa z ponorky vyberú použité palivo a rádioaktívnu chladiacu vodu, ktoré ďalej spracuje špecializovaná továreň Majak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.