Na nočnú oblohu sa po 341 rokoch vrátila kométa Ikeya
Vlasatica je v týchto dňoch taká jasná, že je viditeľná aj voľným okom, uviedol časopis Sky and Telescope.
Z najnovších výpočtov astronómov vyplýva, že kométa Ikeya-Čang navštívila vnútorný slnečný systém už v roku 1661. Vtedy ju však opísali pod menom Hevelius a mala jasnosť Jupitera, najväčšej planéty slnečného systému.
Ikeya-Čang sa dá momentálne najlepšie vidieť krátko pred východom Slnka na západnom obzore - avšak iba na miestach, ktoré neruší umelé osvetlenie.
V pondelok 18. marca dorazí kométa do bodu, keď bude k Slnku najbližšie, a to vo vzdialenosti 76 miliónov kilometrov. To je asi polovica strednej vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou. Najbližšie k Zemi bude Ikeya-Čang 30. apríla - 60 miliónov kilometrov. Koncom apríla zostane kométa celý deň nad obzorom.
Ikeya-Čang má najdlhšiu periódu z komét, ktoré ľudstvo doteraz pozorovalo. Oveľa známejšia Halleyova kométa, ktorú sme naposledy videli v roku 1986, sa vracia každých 76 rokov.
Ako prvý uvidel kométu 1. februára o 19. hodine japonský astronóm Kaoru Ikeya. Asi o poldruha hodiny neskôr narazil na ten istý objekt aj jeho čínsky kolega Čang Ta-čching. Podľa pravidiel Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) sú objaviteľmi kométy obaja astronómovia, pretože ju uvideli v rozpätí menej ako dve hodiny. Kométa preto dostala názov Ikeya-Čang. Dovtedy ju odborníci poznali pod kódom C/2002 C1.
Kaoru Ikeya objavil doteraz šesť komét. Predchádzajúcich päť vypátral v rokoch 1963-67.
Informácie k pozorovaniu kométy: http://skyandtelescope.com/observing/objects/comets/article_477_1.asp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.