Orgovánová (na obr.) s prednáškou na tému Rómovia. "Na téme prednášky sme sa v podstate nedohodli, takže sme dali tému Rómovia, lebo čokoľvek, čo by som povedala, by bolo o Rómoch," podotkla na brífingu K. Orgovánová, pričom zdôraznila, že rómska problematika má mnoho dimenzií. "Každý človek, ktorý sa orientuje v tejto téme, mi väčšinou povie niečo iné, čo je podľa neho najdôležitejšie," uviedla splnomocnenkyňa a dodala, že po nedávnych rozhovoroch s vysokými reprezentantmi NATO jej povedali, že "vy vôbec neviete, kde máte vlastne začať".
Klára Orgovánová pôsobí ako splnomocnenkyňa vlády osem mesiacov. V októbri minulého roka otvoril jej úrad v Prešove pobočku pre východné Slovensko, v ktorej pracujú traja ľudia. K 1. marcu došlo ku zmene na poste vedúceho pobočky.
"Pán inžinier Koleno odišiel z vlastného rozhodnutia. Predsa len je z Košíc a trochu mu robilo problém dochádzať do Prešova a mal predstavu, že bude robiť viac robiť komunitnú prácu, ale je to viac úradnícka práca." Novým vedúcim kancelárie sa stal Vladimír Beliš, niekdajší zástupca primátora mesta Prešov. Spokojnosť s prácou kancelárie zatiaľ splnomocnenkyňa posúdiť nevedela.
Vládna splnomocnenkyňa pre rómske komunity uviedla, že úrad spracoval na základe stratégie vlády pre riešenie problematiky rómskej menšiny priority, ktoré sú momentálne na medzirezortnom pripomienkovom konaní a o dva týždne pôjdu do vlády. Jednou z priorít je komplexný osadový rozvojový program. Na Slovensku žije v osadách podľa odhadov 140 tisíc obyvateľov, pričom k Rómom sa pri poslednom sčítaní ľudu prihlásilo asi 90 tisíc ľudí.
Ďalším z cieľov sú povinná predškolská príprava detí, založenie dokumentačného centra, pracovne nazvaného Kultúrny dom Rómov, či zriadenie bilingválneho (slovensko-anglického) gymnázia s vyučovaním romistiky. "Máme predstavu, že by mohlo byť v Bratislave. Mnohí, zvlášť rómski lídri mi oponujú tým, prečo v Bratislave, pre aké deti to bude, že tam nebudú osadové deti. Realita je taká, že osadové deti často nemajú na topánky a neukončia ani strednú školu," uviedla K. Orgovánová, podľa ktorej by zatiaľ mohla byť otvorená jedna trieda, prípadne dve, na existujúcom gymnáziu.
Aká je spolupráca úradu s cirkvami pri riešení problémov. "Nemôžem povedať, že táto práca je uspokojivá. Pri mojich rozhovoroch s týmito ľuďmi tiež narážame na jednu vec, že majú málo informácií o rómskych komunitách a majú trochu obavu vstupovať do týchto lokalít. A ďalšia realita je tá, že aj keď sa o to pokúsili, nedosiahli ten efekt, ktorí chceli dosiahnuť, takže ich to odradilo," skonštatovala splnomocnenkyňa spolupracujúca s Ekumenickou radou cirkví.
Podľa jej slov by na katedre rómskej kultúry mal pribudnúť nový odbor misijná práca s Rómami. Problémom je aj úžera. Podľa Orgovánovej slov je táto vec ťažko riešiteľná, keďže úžerníci svojich "klientov" vydierajú, preto sa boja svedčiť. V jednej malej obci miestnym Rómom požičiavali peniaze za nízky úrok sami terénni sociálni pracovníci a odradili tým úžerníkov, naviac z úrokov vznikol akýsi sociálny fond fond. Podľa splnomocnenkyne však išlo iba o experiment, komplexne sa problém úžery zrejme nedá riešiť týmto spôsobom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.