už zajtra, 16.marca a skončí 14. apríla 2002. "Lietadlá majú určené letecké koridory, kde zhadzujú očkovacie látky, ale musíme ľudí o tom informovať. Vlani sa nám napríklad v Širokom stalo, že spadli do dediny a ľudia nevedeli, čo to je, ani čo s tým majú robiť. Zrejme ich považovali za vajíčka. Vakcinačný vírus je síce pre zvieratá aj pre ľudí neškodný, ale aj tak je potrebné dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia," povedal na stretnutí so starostami obcí okresu Prešov pracovník RVaPS v Prešove Vladimír Gašpar, inak aj starosta Seniakoviec.
Zdôraznil, že by mali obyvateľov upozorniť najmä na to, aby sa nedotýkali návnad, ani s nimi nemanipulovali. V prípade kontaktu s očkovacou látkou, ktorá je vo vnútri návnady by mali okamžite vyhľadať lekára. Najmä pri dotyku so sliznicou očí, nosa a úst, alebo čerstvým poranením kože. V takom prípade odporúča odoslať dotyčnú osobu na infekčnú kliniku. Takisto upozornil, že do riadne označených miest uloženia návnad, by majitelia psov nemali vodiť svojich miláčikov. Ak sa dostanú do kontaktu s vakcínou, platia pre nich obdobné opatrenia ako pre ľudí. "Spôsob vakcinácie odporučila Svetová zdravotnícka organizácia, pričom je perspektívny, ekologicky neškodný a dostupný. Očkovacia látka obsahuje živý vakcinačný vírus plnený do hermeticky uzavretých kapsúľ. Tie sa obaľujú do zmesi rybacej múčky s rôznymi prísadami, majú valcovitý tvar veľkosti zápalkovej škatuľky," vysvetlil V. Gajdoš.
Pripomíname, že besnota zvierat či ľudí patrí medzi závažné ochorenie, ktoré sa takmer bez výnimky končí smrťou. Najčastejšie sa vyskytuje u líšok, ktoré sú v našich podmienkach hlavným a najvýznamnejším rezervoárnym druhom. Vakcinácia spomínaným spôsobom sa osvedčila na celom území Slovenska. Spravidla sa vykonáva letecky, alebo ju ručne ukladajú poľovníci do voľnej prírody v okolí väčších miest a skládok tuhého komunálneho odpadu. Vykonáva sa minimálne dvakrát v roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.