za milióny korún. Informáciu zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR podľa údajov zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne(VšZP). V našom denníku sme už informovali o stanoviskách oboch lekárov z Prešovského kraja, ktorí boli v spomínanej desiatke. Išlo o súkromného diabetológa Vladimíra Grumela z Vranova nad Topľou, ktorý mal na konte 10 miliónov korún a štátnu imunologičku Alenu Smieškovú z Prešova. V jej prípade išlo zhruba o polovicu tejto sumy. Obaja akékoľvek obvinenia z plytvania liekmi, či nebodaj obohacovania dôrazne odmietli.
Uplynul necelý mesiac a podľa našich informácií pobočky VšZP následne vykonali u týchto lekárov kontrolu. Zaujímalo nás, aké závery urobili kompetentné orgány. "Na komisii racionálnej farmakoterapie sme sa dohodli, že revízni lekári Všeobecnej zdravotnej poisťovne zistia, či tam boli porušované pravidlá. Zatiaľ nám nepredložili správu. Z pozície štátnej správy totiž nemáme prístup k finančným údajom. Môžeme však hodnotiť predpísané druhy liekov, teda či sú v súlade s diagnózou a liečebným poriadkom," reagoval na našu otázku krajský štátny lekár Peter Bandura a pripomenul, že bez podkladov nemôžu robiť ani žiadne závery.
O niečo konkrétnejší bol riaditeľ Nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ján Sidor, teda zariadenia, kde pôsobí imunologička A. Smiešková. "Vyzvali sme kolegyňu, aby sa k situácii vyjadrila. Vedela logicky zdôvodniť oprávnenosť takýchto nákladov tým, že ambulancia je mimoriadne zaťažená množstvom pacientov z niekoľkých okresov, čo sme museli akceptovať. Sami nemáme možnosť kontrolovať jej prácu ani oprávnenosť predpisovania liekov. Recepty idú cez lekárne a výkony preplácajú poisťovne," uviedol. Zdôraznil tiež, že revízna lekárka z VšZP zatiaľ nepredložila vedeniu nemocnice záverečnú správu, ale podľa jeho predbežných informácií nezistila závažné nedostatky.
Netajil ani názor, že tento problém by sa mal riešiť na inej úrovni. Nie v nemocnici. Podľa jeho slov v zdravotníckom zariadení by sa mali pacientom podávať len liečivá nutné pre špecifickú diagnózu, teda nie aj vedľajšie lieky, ktoré môže predpísať lekár prvého kontaktu. Otázkou je tiež, či napokon nie je jedno, kto liek predpíše, keď ho v konečnom dôsledku prepláca konkrétna poisťovňa. "Na gremiálnych poradách sme sa tým zaoberali neraz. Zo záznamu za rok 2001, ktorý sme dostali zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, lekári našej nemocnice predpísali lieky len za 94 miliónov korún a kolegyňa Smiešková prekročila sumu, ktorú zverejnili z predchádzajúceho roku," povedal a dodal:" Prijali sme isté opatrenia, ale nemienime hľadať nejakého vinníka, či ukladať sankcie.".
Konštatoval, že lekár musí sám cítiť zodpovednosť a stáť si za svojou odbornosťou aj pacientom. Poznamenal tiež, že lekára v NsP nemožno hodnotiť podľa finančných výdavkov. Uviedol aj príklad. Na traumatológii, kde sa zväčša predpisujú antibiotiká a analgetiká sú neporovnateľne nižšie výdavky ako na onkológii, imunulógii alebo v diabetologickej ambulancii, kde sa predpisujú podstatne drahšie lieky. "Ak by sme mali hodnotiť, tak vo svetle týchto rozdielov a porovnania s celoslovenským priemerom," zauvažoval.
Na druhej strane NsP prijalo isté opatrenia v súvislosti s preskripciou liekov. Kontrolou ich plnenia poverilo námestníka Jána Frišniča.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.