člen petičného výboru poškodených občanov zánikom spoločnosti Horizont Slovakiaa B.M.G. Invest z Prešova a okolia Ing. Peter Dzivý (na obr.).
V Bratislave okrem účasti na protestnej akcii zástupcov poškodených občanov z celého Slovenska doručili petíciu s okolo 1 200 podpismi a rezolúciu zo zhromaždenia poškodených občanov prezidentskej kancelárii, vláde a Národnej rade SR. Podľa dohody sa členovia petičného výboru stretli s predsedom SOP Pavlom Hamžíkom, ktorý im dohodol aj stretnutie s predsedom NR SR Jozefom Migašom. Stretnutie bolo dohodnuté 15 minút pred začatím schôdze NR SR. O 5 minút ich však predbehol poslanec NR SR Viliam Oberhauser s petíciou zo spomínaného mítingu, ktorý sa uskutočnil v réžii SNS, a tak rezolúciu pre jednotlivé politické kluby parlamentu odovzdali tajomníčke J. Migaša.
Predstavitelia SOP poškodeným občanom poskytli právnu a odbornú pomoc a okrem toho Prešovčanom ponúkli aj svoje priestory na schádzanie sa. "Podpredseda SOP Ing. Jozef Škultéty nás poinformoval, čo to znamená konkurz a aké sú pri tom postupy. Dal nám inštrukcie, čo musíme urobiť, aby sme pri rozdeľovaní konkurznej podstaty boli čo najbližšie k rozdeľovaniu," uviedol čerstvé poznatky P. Dzivý.
To, že zaniknuté spoločnosti Horizont Slovakia a B.M.G. Invest poškodeným občanom dlhujú vyše 16,5 miliardy korún robí z nich najväčšieho veriteľa. Pri konkurze by mali mať rozhodujúce právo na rozdeľovaní toho, čo sa z majetku spoločnosti zvýšilo. "Ale musíme byť jednotní v rámci celého Slovenska, pretože nás upozorňovali, že pri takýchto akciách sa zvyčajne objaví veľké množstvo rôznych provokatérov, ktorí sa budú snažiť rozbiť našu jednotu," varoval P. Dzivý.
Jednota poškodených občanov je dôležitá aj pri žalovaní vlády SR na súdoch, k čomu sú ich zástupcovia odhodlaní. Kabinet chcú zažalovať pre to, že ich dovolil poškodiť spomínanými spoločnosťami. Ďalšiu možnosť zástupcovia poškodených občanov vidia v politických krokoch. Mienia ešte teraz pritlačiť na vládu, aby si priznala chybu a tým bola nútená podieľať sa na ich odškodnení. Keď sa to nepodarí, tak sa zamerajú na dosiahnutie toho istého cieľa pri ustanovení nasledujúcej vlády.
Pri všetkých uvažovaných krokoch však bude dôležitá jednota poškodených občanov. Členovia petičného výboru poškodených občanov z Prešova a okolia cestovali do Bratislavy aj s úmyslom zaregistrovať vznik občianskeho združenia. Tam sa však nakontaktovali na ďalších poškodených občanov z celého Slovenska a rozhodli sa namiesto založenia vlastného združenia pričleniť sa k už existujúcemu občianskemu združeniu Slovakia. Bližšie informácie členovia petičného výboru poskytnú na zhromaždení poškodených občanov, ktoré zvolali na dnes poobede na trhovisko pod starým Priorom v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.