Marduka a nebeskú bohyňu Ištar. Tie ženy, ktoré sa chceli vydať, sa museli povinne zasvätiť v chráme bohyne Ištar bohovi Mardukovi. Slávny grécky historik Herodotos píše: "Žena sa musí oddať bohovi, ktorý jej vstupuje do cesty preoblečený za cudzieho muža. Ten jej hodí mincu, ktorú si nesmie nechať, ale musí ju obetovať bohom. Tým splní svoju svätú povinnosť. Všetko sa odohráva na 7. poschodí chrámovej veže, kde sa nachádza skvostná posteľ. Kňazi hovoria, že každú noc tam prichádza boh Marduk, aby spal s novou vyvolenou. Nemôžem tomu veriť..."
Predpokladá sa, že sami kňazi sa starali o "spojenie neba a zeme". Peniaze tak zostali v chráme.
Chrámy v antike neslúžili iba na uctievanie bohov, rovnako ako v Babylone, v starom Grécku v chrámoch zasvätených bohom plodnosti sa ženy predávali mužov za peniaze. Prvé domy rozkoše boli zriadené v Aténach, kde štát vyberal z tohto druhu podnikania vysoké dane. Podľa tohto vzoru zaviedli dane aj inde. Napr. cisár Ľudovít (814 - 840) nazývaný "pobožný" trpel verejné domy, lebo prinášali veľký zisk z daní.
Na konci 15. storočia boli verejné domy v celej Európe zakázané nie z dôvodov morálnych, ale pre veľmi veľké, priamo desivé rozšírenie syfilisu. Po zažehnaní tejto nákazy sa všetko vrátilo späť, ibaže nie v takej benevolentnej forme, pokiaľ išlo o zdravotné opatrenia.
Často používame v bežnej hovorovej reči slovo "bordel", ktorým označujú aj malé deti neporiadok. Zvykneme hovoriť: "je tu bordel ako v tanku". Výraz "bordel" pochádza z germánskych slov "borda" alebo "bordel", čo označuje dom, domček. Ide o miesto, kde sa vykonáva najstaršie remeslo na svete. Takže ten tank môžeme prirovnať k malému domčeku iba veľkosťou, nie neporiadkom.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.