Lopúch poznáme všetci. Nevieme všetci, že je liečivý, používa sa v kozmetike i na čajoviny.
Lopúch väčší (taký je jeho správny názov) je dvojročná rastlina, kvitne v júli až v auguste. Zbierajú sa predovšetkým korene z nekvitnúcich jednoročných rastlín a niekedy aj listy. Korene sa kopú v prvom roku života rastliny na jeseň alebo v druhom roku na jar. Najkvalitnejšiu drogu dávajú korene zbierané na jar. Sušia sa rýchlo v tieni alebo pri umelom teple do 35 stupňov Celzia. Droga vlhne a napadajú ju škodcovia. Treba ju často kontrolovať a podľa potreby presušiť. Uchováva sa vo vreckách na suchom mieste. Spoľahlivo ničí choroboplodné baktérie a pliesne.
Z drog lopúcha sa pripravuje nálev alebo vývar. Nálev je vzhľadom na malú stabilitu účinných zložiek lepší: 20 g sušeného koreňa alebo listov necháme vylúhovať v štvrť litri teplej vody a precedíme cez husté sitko. Používa sa na vlasový kúpeľ pri nadmernom vypadávaní vlasov a pri tvorbe lupín alebo na umývanie tváre ráno a večer pri uhrovitosti a mastiacej sa pokožke. Účinne pomáha pri medziprstových mykózach na nohách alebo pri pliesňových ochoreniach kože (ako prísada do kúpeľov v pomere 1:5). Nastrúhaný čerstvý koreň, použitý do pleťovej masky na tvár, výborne čistí pokožku.
V medicíne sa v súčasnosti lopúch používa najmä ako súčasť čajov proti cukrovke a čajov upravujúcich trávenie a vylučovanie.
Autor: bea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.