omeškania a trov konania. Keďže na dobrovoľné splnenie by som asi čakal márne, podal som návrh na vykonanie exekúcie predajom jeho chaty. Súdny exekútor však zistil, že môj obozretný dlžník chatu, ale aj svoj ostatný majetok previedol na svojho syna darovacou zmluvou. Niet pochýb, že tak urobil preto, aby som nemohol vymôcť svoju pohľadávku. Ako by som mohol tento prevod právne napadnúť a vymôcť tak svoje peniaze?
Zn.: Dlžník rozdáva svoje majetok
Odpoveď: Podľa § 42a Občianskeho zákonníka sa veriteľ môže na súde domáhať určenia, že dlžníkove právne úkony ukracujúce uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky sú voči nemu právne neúčinné. Právny inštitút odporovateľnosti slúži na zabezpečenie občianskoprávnej ochrany veriteľa pred takými právnymi úkonmi jeho dlžníka, ktorými sa tento zbavuje majetku, aby sa z neho nemohol uspokojiť veriteľ. Ide o právne úkony, ktorými dlžník (fyzická alebo právnická osoba) zmenšuje svoj majetok do tej miery, že tým ukracuje uspokojenie veriteľovej pohľadávky. Pokiaľ by teda dlžníkovým právnym úkonom síce došlo k zmenšeniu jeho majetku, ale jeho zostávajúci majetok by nepochybne postačoval na uspokojenie veriteľovej vymáhateľnej pohľadávky, nebolo by dôvodu na vyslovenie neúčinnosti takéhoto právneho úkonu.
Neúčinnosť odporovateľného právneho úkonu neznamená aj jeho neplatnosť. Takýto právny úkon je účinný iba voči ukrátenému veriteľovi, vo vzťahu k ostatným osobám zostáva účinný a teda aj platný.
Ako neuspokojený veriteľ musíte teda podať na súde žalobu, ktorou sa budete domáhať určenia, že darovacia zmluva uzavretá medzi vaším dlžníkom ako darcom a jeho synom ako obdarovaným, ktorou darca previedol na obdarovaného svoju chatu, je voči vám právne neúčinná. Žalobu treba podať v trojročnej prekluzívnej lehote, ktorá začína plynúť od uzavretia právneho úkonu. V súdnom konaní musí žalobca preukázať okrem úmyslu dlžníka ukrátiť veriteľa a zmariť tak uspokojenie jeho pohľadávky i to, že tento úmysel musel byť známy aj druhej strane, teda nadobúdateľovi prevádzaného majetku, resp. že o tomto úmysle nevedel len v dôsledku svojej nedbanlivosti. Vo vašom prípade sa však táto vedomosť obdarovaného syna predpokladá (prezumuje), keďže ide o osobu darcovi blízku. Je predpoklad, že súd vašej žalobe vyhovie a vysloví neúčinnosť darovacej zmluvy. Po právoplatnosti rozsudku potom môže byť vaša pohľadávka uspokojená v exekučnom konaní aj predajom chaty, ktorú vás dlžník daroval svojmu synovi s úmyslom zmariť vymáhanie svojho dlhu voči vám.
Odkazy
Zn.: Nevlastný otec a dedičstvo
Vaša matka sa druhýkrát vydala a nevlastný otec má deti z prvého manželstva, pričom vás vychovával odmalička. Zomrel a chceli by ste vedieť, či aj vy máte nárok na nejaké dedičstvo. Nevlastný otec nie je vaším biologickým rodičom, bol manželom vašej matky, mal vlastné deti zo svojho predchádzajúce manželstva, preto jeho dedičmi zo zákona sú len tieto jeho vlastné deti a tiež vaša matka ako manželka. Všetci budú dediť v prvej dedičskej skupine, vy teda dedičom nebudete.
Zn.: Kedy vrátiť pôžičku?
Požičali ste známej peniaze a dohodli ste sa aj na termíne zaplatenia pôžičky. Do písomnej zmluvy ste ale termín splatnosti pôžičky neuviedli a iný dôkaz, napr. svedectvo druhej osoby o termíne vrátenia peňazí nemáte. Nemusíte sa obávať prípadných ťažkostí pri vymáhaní pôžičky pre neuvedenie termínu jej splatenia. Občiansky zákonník stanovuje, že ak čas splnenia záväzku nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom, alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splatiť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal. Forma výzvy nie je predpísaná, v záujme právnej istoty bude však vhodné zachovať písomnú formu. Ak dlžník nesplní svoj dlh ani prvého dňa po tom, ako bol vyzvaný, bude v omeškaní s plnením. Od tohto dňa plynie pre veriteľa aj premlčacia doba na uplatnenie svojho nároku. Nič však nebráni tomu, aby ste ešte dodatočne do písomnej zmluvy o pôžičke dopísali aj ústne dohodnutý termín jej splatnosti.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.