problémom je už samotný fakt, že prechod kompetencií nie je v súlade so školským, ale kalendárnym rokom.
Isté napätie potvrdila aj ostatná porada vedenia Okresného úradu (OÚ) v Prešove s primátormi a starostami okresu. Prechod sa totiž bude týkať 93 materských, 77 základných škôl, 4 cirkevných a 122 školských jedální. Časť základných škôl získala právnu subjektivitu, ale ostatné sa budú musieť podľa dohôd medzi samosprávami najprv zlúčiť do právnych subjektov a to zrejme nebude jednoduchý proces.
Zariadenia by mali k 1. 7. 2002 prejsť do pôsobnosti samospráv s 50 percentným rozpočtom a 2 980 pracovníkmi. Starostovia doslova volali po tom, aby ich nielen podrobne informovali o rozpise rozpočtu, ale aby im terajší zriaďovateľ pripravil delimitačné protokoly minimálne dva mesiace vopred. "Žiadame predložiť podrobný rozpis čerpania spotreby energií pre materské aj základné školy. Tiež protokoly najneskôr v máji, aby sme s nimi mohli pracovať," otvoril sled nekompromisných požiadaviek primátor Veľkého Šariša Róbert Oros, pričom niektorí pripomenuli, že v iných okresoch sa urobili prvé kroky už skôr.
Na túto požiadavku reagoval prednosta OÚ Milan Benč slovami, že ju nemôžu splniť. "V školách sú rôzne médiá a čerpanie môžeme vyhodnotiť až v júni, preto budú delimitačné protokoly pripravené až v júli. V máji máme naplánovanú mimoriadnu inventarizáciu v zariadeniach a budeme sa snažiť odovzdať ich bez dlhov," vysvetlil prednosta. Starostovia však argumentovali, že si neporadia s problémami okolo nevysporiadaného majetku, ani s investičnými dlhmi. Viacerí položili rečnícku otázku. Ako si s tým môže poradiť samospráva?
Otvorili tiež otázku pracovníkov a pripomenuli, že zákon hovorí o funkčných, nie pracovných miestach. Vedúca odboru školstva a telesnej kultúry na OÚ Gabriela Šillová upozornila, že im oddelimitujú všetkých pracovníkov s tým, že pri združovaní škôl budú terajší riaditelia poverení vedením až do vypísania výberového konania.
V súvislosti s financiami starostov informovali, že plneorganizované školy budú podľa počtu tried a žiakov zo spomínaných 50 percent rozpísaného rozpočtu mať prostriedky na mzdy. Tiež na fixné náklady, teda na energie podľa režimu platieb z roku 2000 a v niektorých prípadoch na nájomné. Ďalej na variabilné náklady, teda na údržbu, tovary, služby a cestovné. Rozpis pre ostatné ZŠ, MŠ a školské jedálne bude stanovený podľa počtu žiakov. "Na úrade by mali ostať už len prostriedky pre psychologickú poradňu a stredisko údržby, ktoré by síce mala prevziať VÚC-ka, ale zatiaľ sa o tom nerozhodlo. Dovtedy rozdelíme všetky skladové zásoby zo strediska medzi školy v okrese," upresnil zástupca prednostu OÚ František Oľha.
Lavína otázok a špecifických problémov, ktoré predniesli starostovia, sa však neskončila ani po týchto vysvetleniach. Napokon prijali spoločné rozhodnutie, že sa stretnú aj s riaditeľmi školských zariadení, aby nevyjasnené otázky riešili v konkrétnej rovine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.