návrh poslanca Ivana Hoptu (KSS), aby sa v pozícií predsedov uplatnilo regionálne hľadisko. Predseda samosprávneho kraja Peter Chudík sa zase nechal počuť, že väčšina (HZDS) sa nechystá prevalcovať menšinu, ako sa to udialo v Košickom samosprávnom kraji. Deň "D" nastal vo štvrtok na treťom zasadnutí krajského parlamentu.
Poslanci mali v rukách návrh na zloženie komisií. V diskusii k tomuto bodu vystúpil predseda klubu KDH Dušan Hruška (na obr.). Zdôraznil, že chce informovať, ako prebiehali rokovania, na ktoré sa predseda Chudík odvoláva. "HZDS povedalo, v ktorých piatich komisiách chce mať predsedu. Ide o najdôležitejšie ako napríklad tá finančná. KDH z tých zvyšných prejavilo záujem o komisiu zdravotnícku. HZDS nám však oznámilo, že záujem o predsedníctvo v zdravotníckej komisii má aj SNS." Poslanec Hruška pokračoval, že to pochopili tak, že na rokovanie zastupiteľstva sa dostanú návrhy dva, "jeden v prospech Bizovského a druhý s mojou kandidatúrou. Ale nestalo sa tak. Na moje prekvapenie som si od predsedu poslaneckého klubu HZDS vypočul, že moja osoba je pre HZDS neprijateľná," povedal D. Hruška.
K zloženiu komisií odzneli aj ďalšie pripomienky, napríklad Vladimír Kostilník (SDĽ) kritizoval nepomer počtu neposlancov z jednotlivých okresov. "Nemalo sa stať, aby niektoré okresy mali veľa poslancov a ostatné nič," poznamenal. Poslankyňa Š. Andraščíková (Smer) zase namietala, že v jedenásťčlennej komisii školstva telovýchovy a športu je jedenásť učiteľov a nie sú v nej zástupcovia športových klubov. Prekážalo jej aj to, že v jedenásťčlennej komisii zdravotníctva je jedenásť lekárov, akoby zdravotné sestry, farmaceuti, hygienici do zdravotníctva ani nepatrili. Následne sa hlasovalo. Navrhované zloženie komisií poslanci schválili pomerov hlasov 55 ku štyrom, ktorí sa hlasovania zdržali (mená predsedov komisii sme uverejnili v Korzári v stredu).
K zaujímavému bodu rokovania poslancov samosprávneho kraja patrilo aj schvaľovanie zásad odmeňovania za účinkovanie v krajskom parlamente. Poslanci si odsúhlasili pekné peniaze. Všetkých šesťdesiat poslancov mesačne dostane po päťtisíc korún. Predsedovia komisií k tomu ďalších 1500 Sk, podpredsedovia tisíc. Poslanci dostanú ešte 300 korún za činnosť v komisiách a pre neposlancov - členov komisií schválili mesačnú odmenu 1500 korún.
Poslanec má tiež nárok na náhradu mzdy, a prináleží mu aj (dvakrát mesačne) preplatenie cestovných nákladov z miesta bydliska do miesta pôsobenia samosprávneho kraja.
Poslanec Milan Cocuľa (NEKA) následne prišiel s návrhom, aby bola neúčasť poslancov na zasadnutí krajského parlamentu postihovaná. Konkrétne chcel za ospravedlnenú neúčasť krátenie 25 percent a za neospravedlnenú krátenie 50 percent odmien. Za spomínaný návrh však poslanci nehlasovali, lebo M. Cocuľa ho nakoniec stiahol. Zato schválili návrh predsedu Chudíka vyplatiť v závere roka poslancom mimoriadnu odmeny. Túto navrhuje predseda samosprávneho kraja a schvaľuje zastupiteľstvo. Pri rokovaní o peniazoch vystúpil aj poslanec L. Lukáč (HZDS) a dožadoval sa toho, aby zásady odmeňovania neplatili od ich schválenia, ale od nástupu poslancov do funkcie, teda od ich decembrového zvolenia. Hlasovaním sa následne doplnili mesiace január a február. Na otázku, prečo nie aj december, dostal poslanec odpoveď, že december už mali vyplatený a že sa zaviazali decembrovú odmenu venovať na charitu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.