zdvojnásobí. Odborníci tiež tvrdia, že ďalších až 150 miliónov ľudí žije s diabetom, ktorý sa zatiaľ navonok neprejavil.
V rámci liečenia tejto choroby rastlinami neexistujú v súčasnosti žiadne komplexné systémy, ktoré by diabetes mellitus výrazne ovplyvnili. V jej liečení pomocou fytoterapie môžeme v zásade sledovať tri základné prístupy - zníženie glykémie, náhrada cukru vhodnými prírodnými sladidlami, vybrané diétne doplnky, napr. netradičné druhy rastlín, ktorých podzemné orgány obsahujú namiesto škrobu inulín.
Našich liečivých rastlín, ktoré znižujú glykémiu je celý rad. Väčšinou sú dostatočne známe a nie je potrebné sa nimi podrobne zaoberať. Knižný trh je zásobený vhodnou odbornou literatúrou, a preto uvádzame iba prehľad najdôležitejších a u nás najrozšírenejších rastlín. Zo širokého sortimentu je možné menovať púpavu lekársku (Taraxacum officinale) - na obrázku, kde je drogou hlavne koreň, často však aj listy, stvoly a kvety. Púpava znižuje hladinu krvného cukru, podobne ako listy borovnice čiernej (Vaccinium myrtillus), veľakrát užívanej v zmesi s luskami fazule obyčajne (Phaseolus vulgaris). Využívajú sa tiež listy vavrínu ušľachtilého (Laurus nobilis) ďálej oddenkov puškvorca obyčajného (Acorus calamus) ktorý je však u nás chránenou rastlinou. Menej rozšírený je macerát z jedovatého imela bieleho, (Viscum album). Diabetes pozitívne ovplyvňuje tiež užívanie vňate žíhľavy dvojdomej (Urtica dioica) a v menšej miere aj niektoré ďalšie druhy rastlín.
U nás sú v súčasnosti v predaji čajové zmesi, ktoré majú svoj význam ako súčasť diéty a slúžia veľakrát ako náhrada pravého čaju. Napríklad Diabetan obsahuje okrem iného aj fazuľové lusky, borievkové listy, šalviu, jarabinu, truskavec vtáčí a púpavu. Je potrebné upozorniť, že fytoterapia pri tejto chorobe má iba podporný význam a je potrebná konzultácia s lekárom.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.