zemepisnej šírky) zapadá Slnko o 17. hod. 41. min. stredoeurópskeho času. Zajtra v nedeľu Slnko vychádza o 5. hod. a 44. min. so začiatkom brieždenia o 03. hod. 58. min. Kulminuje o 11. hod. 44. min. a za obzor zapadá o 17. hod. 42. min. s koncom súmraku o 19. hod. 29. min. Počas víkendu sa nachádza v súhvezdí Vodnára. V polovici týždňa sa presunie do súhvezdia Rýb.
Mesiac
Dnes večer je Mesiac pozorovateľný len ako veľmi úzky kosáčik, keďže je len dva dni po nove. Svieti len šiestimi percentami svojej osvetlenej plochy. Nachádza sa spolu so Slnkom v súhvezdí Rýb. V nedeľu už bude, hoci len na krátku dobu v súhvezdí Veľryby, ktoré je blízko pod, alebo južne od ekliptiky. V nasledujúcich dňoch už bude prechádzať cez ekliptikálne súhvezdia Baran a Býk. V poslednom pracovnom dni nasledujúceho týždňa 22. marca sa bude nachádzať v súhvezdí Blížencov, kedy bude pozorovateľný krátko po fáze prvej štvrti. Bude sa nachádzať blízko planéty Jupiter a bude veľmi vysoko nad obzorom.
Merkúr
V tomto období nie je pozorovateľný. Nachádza sa západne od Slnka v súhvezdí Vodnára. Vychádza približne len 20 minút pred východom Slnka.
Venuša
V tomto období je Venuša nepozorovateľná. Nachádza sa blízko, východne od Slnka v súhvezdí Vodnára. Zapadá približne hodinu po západe Slnka. V sobotu sa spolu s Mesiacom a Slnkom nachádza v súhvezdí Rýb.
Mars
je dobre pozorovateľný večer po západe Slnka, nízko nad južným a juhozápadným obzorom. V nedeľu a pondelok bude blízko úzkeho kosáčika Mesiaca, ktorý sa počas dvoch dní presunie južne pod planétou vo vzdialenosti približne 4 oblúkové stupne. V tomto období zapadá už približne pred 21. hod. 50. min. Nachádza sa v súhvezdí Barana.
Jupiter
je dobre a ľahko pozorovateľný. Vychádza už pred poludním a zapadá po druhej hodine po polnoci. Nachádza sa v západnej časti súhvezdia Blížencov. Počas víkendu kulminuje približne o šiestej hodine večer. Zdanlivá jasnosť planéty dosahuje až mínus 2,3 magnitúdy. Je veľmi dobre pozorovateľný večer, kedy dominuje medzi hviezdami vysoko nad obzorom ako veľmi jasný objekt.
Saturn
je podobne ako Jupiter dobre pozorovateľný počas prvej polovici noci. Nachádza sa v súhvezdí Býka. Kulminuje približne dve hodiny pred Jupiterom. Zapadá približne o polnoci. Zdanlivá jasnosť Saturna dosahuje hodnotu približne nultej magnitúdy.
Urán
nie je pozorovateľný. Nachádza sa vo východnej časti súhvezdia Kozorožca, blízko hranice so súhvezdím Vodnára. Zdanlivá jasnosť planéty dosahuje len plus 5,9 magnitúdy.
Neptún
nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +8 magnitúdy. Nachádza sa západne od planéty Urán v súhvezdí Kozorožca.
Pluto
najmenšia a v súčasnosti najvzdialenejšia planéta Slnečnej sústavy nie je pozorovateľná. Pluto sa nachádza v súhvezdí Hadonosa. Jeho zdanlivá jasnosť je len +14,4 magnitúdy.
Autor: Slnko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.