451hektároch ornej a 3 808 hektároch poľnohospodárskej pôdy.
"Jarný jačmeň sme zasiali na 120 hektároch a do naplnenia zámerov nám chýba ešte 80 hektárov. Ukončili sme prihnojenie ozimnej pšenice na 800, ozimného jačmeňa na 200, repky olejnatej na 400 a ozimnej miešanky na 20 hektároch," bilancuje doterajšie jarné práce hlavný agronóm APD Palín Jozef Tchur.
Včera brázdili hon Za mostíkom dve staré sejačky. Na 96 hektárovej parcele siali jarný jačmeň. "Pôda je pripravená dobre, počasie praje a ak vydrží technika, zvládneme to včas," tvrdí hlavný agronóm, ktorý sa prišiel pozrieť na kvalitu sejby.
Zmienka o technike je namieste. Tak, ako v iných poľnohospodárskych podnikoch v zemplínskom regióne, je stav techniky "achillovom pätou" Palínčanov.
"O pripravenosti techniky na jarné práce je ťažko jednoznačne hovoriť. Strojový park je prestarnutý. Potrebujeme nové stroje, ale financií nie je nazvyš. Spoľahnúť sa môžeme len na jeden nový traktor. Ostatné majú v priemere pätnásť rokov a tomu zodpovedá ich technický stav. Vďaka veľkému úsiliu pracovníkov dielní sa nám zatiaľ darí udržiavať ich v prevádzke," hovorí hlavný mechanizátor APD Palín Tibor Tomovčík.
Palínčanom sa darí aj ošetrovanie porastov. Z celkovej výmery 2 451 hektárov presmykovali už polovicu. Pre kvalitu ozimín je táto agrotechnická činnosť nevyhnutná.
"Ukazuje sa, že oziminy prezimovali dobre. Malé výpadky spôsobili ešte v jeseni hraboše, ale dôležité je, že sme nezistili rozľahlé vymoknuté miesta. Teraz nás čaká sejba hrachu, cukrovej repy, sóje a kukurice. Výrazne by nám pomohol teplý jarný dážď," dodal na záver Jozef Tchur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.