drobný krôčik vpred a dostalo sa tak o niečo bližšie k vysnívanému cieľu. Je to však cesta plná prekážok a v neposlednom rade posiata úlohami, ktoré ako kandidátska krajina budeme musieť splniť. "Aké pozitíva vidíte v prípadnom vstupe Slovenskej republiky do EÚ?", znela naša otázka položená študentom najmä vysokých škôl. To ako sa s ňou popasovali posúďte sami.
Juraj (19) - Výhody vidím v tom, že aspoň odíde zo Slovenska viac Rómov. Osobne si ale myslím, že vstup do EÚ bude pre Slovensko negatívom. Oslabí sa pozícia domácich výrobcov a budeme v rámci EÚ vystupovať ako "chudobní príbuzní". Slovensko bude novým trhom na vývoz tovaru.
Martina (18) - Od vstupu do Európskej únie očakávam väčší poriadok v štáte a vyššie platy.
Jozef (19) - Domnievam sa, že nás budú súčasné členské štáty viac akceptovať. Znovu by sa malo oživiť poľnohospodárstvo a to v rámci roľníckych družstiev. Prinesie to však aj stratu slovenskej identity.
Ondrej (19) - Vstupom do EÚ by sa mala stabilizovať hlavne ekonomická situácia na Slovensku.
Marek (20) - Vo vstupe do EÚ vidím možnosť otvorenia trhu s novými pracovnými miestami. Je len škoda, že nebudeme môcť pracovať napríklad v Nemecku hneď po vstupe. Malo by to priniesť aj zvýšenie životnej úrovne.
Peter (18) - Každý hovorí len o výhodách vstupu do EÚ. Prečo sa tam tak bezhlavo ženieme? Každý len očakáva, ako sa nám zvýši životný štandard, ale nie je tomu tak. Aby som nebol až taký pesimista, za výhodu ja osobne považujem otvorenie hraníc v zmysle voľného prechodu z jednej členskej krajiny do druhej bez víz a pasov.
Eva (21) - Vstupom do EÚ sa otvoria väčšie možnosti hlavne pre našich vysokoškolákov. Budeme mať možnosť ľahšie sa zamestnať v členskom štáte a zúročiť tak drinu, ktorú musíme podstúpiť pri štúdiu. Ale výhody možno vidieť aj v celkovom oživení ekonomiky.
Na postoj ohľadne výhod vstupu SR do EÚ, sme sa opýtali aj PhDr. Vladimíra Dančišina, asistenta na katedre politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove: "Vstup a integrovanie sa Slovenskej republiky do EÚ bude zložitý proces, ktorý ovplyvní takmer všetky oblasti spoločenského života. Za posledné roky sa v odbornej literatúre objavili rôzne pozitívne" argumenty vyjadrujúce sa za vstup. Napríklad posilnenie pozície SR v rámci regiónu, zvýraznenie kredibility Slovenska z politického a z hospodárskeho hľadiska, s ktorými sa dá súhlasiť. Uvádzajú sa aj iné argumenty podporujúce vstup SR do EÚ ako napríklad vytvorenie priestoru pre prílev investícií a moderných technológií, posilnenie celkovej stability SR, možnosť spolupodieľať sa na rozhodovacom procese v rámci EÚ a podobne. Tieto argumenty však svojou povahou vyjadrujú skôr túžbu, respektíve priania, aby to tak bolo, ako reálny predpoklad, že to tak bude. Hovoriť o možných výhodách vstupu je relatívne veľmi zložité, pretože stále ide skôr o hypotetické predpovede vzťahujúce sa na neurčitosť pozície v akej vstúpi SR do EÚ. Negociačný proces ešte nie je ukončený a až po vynegociovaní kapitol sa nám ponúkne približný obraz o možných výhodách vstupu."
V otázke vstupu Slovenskej republiky do EÚ existuje u súčasnej mladej generácie určitý rozpor v postojoch a často krát aj skepsa. Jav rozpornosti v postojoch možno považovať za prirodzený, vzhľadom na to, že žijeme v pluralitnej spoločnosti, kde uniformita v otázkach svetonázoru je už pasé. Avšak euroskepticizmus u niektorých mladých ľudí by mal byť určitým mementom. Je nutné sa opýtať, či mladí ľudia, ktorí budú mať ako prví príležitosť stať sa plnoprávnymi "únio - európanmi" sa s touto rolou správne stotožnia. Problém negatívneho prístupu k vstupu SR do EÚ možno hľadať pravdepodobne aj v informačno - propagačnej rovine, ktorá je podceňovaná a nevenuje sa jej dostatok priestoru. A tak vyvstáva otázka, či sú občanom skutočne podávané dostatočné informácie? Informácie, na základe ktorých môžu objektívne zhodnotiť výhody a samozrejme aj nevýhody vstupu do EÚ.
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.