ťažkú sekeru, štít a zložil si z hlavy kovovú prilbu.
Nadšenci historického šermu sa v metropole pod Tatrami "zabývali" pred štyrmi rokmi. Jeden zo zakladateľov Dušan Bloštica dnes už nešermuje. Pre Fotris pracuje ako takzvaný technický poradca. Pred necelými dvoma rokmi sa vo Fortise kompletne menila zostava. Nie všetci vydržali. Šéf skupiny je najdlhšie pôsobiacim členom.
"Zamerali sme sa na obdobie gotiky. To sú roky 1200 až 1490," pokračuje v rozprávaní P. Talpáš. "Boli to storočia križiackych výprav, ťažkých sečných zbraní a pravých rytierov. Doba po týchto dátumoch nám nie je až taká blízka. Potom to bolo už také "štrikovanie". Mne osobne je najmenej sympatické baroko," smeje sa šermiar.
Bojovník, ktorý vie šikovne narábať aj mečom so smútkom konštatuje, že o historický šerm prejavuje záujem, čoraz menej ľudí. Tvrdí, že dnešní mladí ľudia radšej sedia pri počítači a surfujú na internete. "V poslednom čase sa k nám hlási čoraz viac dievčat. Dnes ich máme v skupine asi sedem. Najradšej bojujú s palicami. Chlapcov je akosi pomenej. Preto sme spojili bojové zápasy s menším divadelným predstavením. A keďže väčšina z nás sú bývalí hudobníci, začali sme aj s produkciou v štýle gotickej hudby," prízvukuje chlapík odetý v drôtenej košeli.
Tú si mimochodom spolu so svojím kolegom vyrábali sami. Váži vyše dvadsať kíl a jej výrova trvala Petrovi asi 300 hodín. "Je funkčná. V pohode by ma ochránila pre dýkou," prízvukuje. Aj drvivä väčšina rekvizít a zbraní je "hand made", čiže vlastná výroba. Šermiarstvo nie je žiadnym lacným špásom. Tri a pol tisíc korún je bežná cena novej kovanej zbrane. Vydrží vám najviac dva roky. K týmto nákladom je potrebné prirátať cenu za ušitie kostýmu.
Ak by si niekto myslel, že noví členovia dostanú do rúk rovno oceľový meč, veľmi sa mýli. Tréning šermu začína s obyčajnou drevenou palicou. Železo dostáva adept až po istom čase. "Šermovať s naozajstnou zbraňou sa začne tak po pol roku tréningu," dopĺňa P. Talpáš. Z čoho sa šermiari učia? Podľa šéfa skupiny existuje už na trhu nemálo odborných publikácií. Na Slovensku síce nie je taký výber, ako v susedných Čechách, ale keď človek chce, dá sa dostať ku všetkému. Neraz pomáha aj internet.
Hoci sú "Križiaci" z Fortisu sú vďaka kombinovanému programu ojedinelým zjavom na tunajšej šermiarskej scéne, vystupujú sporadicky. Cez zimu najmä na Silvestra a plesoch, v lete na rôznych prehliadkach. Trocha ľutujú, že v blízkosti nie je nejaký hrad. Pokusy sa odohrali aj na filmovom nebi. Produkčné spoločnosti si ich vystúpenie pozreli a neozvali sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.