zdravotníckej starostlivosti v Zamagurí. Hrá sa o polikliniku, ktorá je jediným zariadením svojho druhu v širokom okolí. Hoci väčšina podobných zdravotníckych budov v iných mestách už dávno prešla pod samosprávu, v Spišskej Starej Vsi sa tak zatiaľ nestalo. Poliklinika je stále majetkom štátu. Prečo o ňu dosiaľ nebol záujem?
Primátor Spišskej Starej Vsi, Július Lojek (na snímke) hovorí, že prevádzka budovy postavenej pred niekoľkými desaťročiami je mimoriadne nákladná. Hoci je mesto plynofikované, poliklinika stále kúri, výhrevným olejom. O tom, koľko sa mesačne na prevádzku zariadenia minie, nechcel hovoriť. Podľa neho mesto by prevádzku polikliniky finančne neutiahlo.
Pôvodne chceli radní od vedenia kežmarskej Nemocnice s poliklinikou (NsP) MUDr. Alexandra polikliniku, ktorá je vysunutou prevádzkou NsP prevziať až po tom, čo prebuduje vykurovací systém polikliniky na plynový. To bolo pre zariadenie, ktoré mesačne produkuje troj miliónový dlh nepredstaviteľné.
V súvislosti z novými skutočnosťami okolo prechodu kežmarskej nemocnice, na neziskovú organizáciu s účasťou mesta Kežmarok, mení filozofiu aj primátor metropoly Zamaguria. "Či chceme, či nie polikliniku tu musíme zachovať. Už nemáme kam cúvnuť. Treba si uvedomiť jedno. V Kežmarku sa hrá o lôžka. Ani tam zatiaľ nie je vyjasnená situácia okolo financovania nemocnice. Predpokladám, že v rámci stabilizačných opatrení sa bude chcieť NsP Kežmarok našej polikliniky zbaviť. Ak by sme nereagovali, nastala by tu iná situácia, ako v Kežmarku. Ak tu poliklinika nebude, Zamagurie ostane bez základnej zdravotnej starostlivosti. A to si nechcem zobrať na svedomie," mieni primátor.
Natíska sa otázka, ako bude mesto po delimitácii polikliniky riešiť jej zúfalú ekonomickú situáciu. J. Lojek má v talóne niekoľko "ozdravných" riešení. "Zatiaľ je to iba môj osobný návrh. V prvom rade bude treba splynofikovať objekt. Počítam, že by mohlo stačiť tak 700 tisíc až milión korún. Nie je to až tak veľa, mesto by si mohlo zobrať úver. Pravdepodobne budeme musieť ísť aj do stretu so súkromnými lekármi, ktorí majú v budove polikliniky ambulancie. Je tam veľa nevyužitých priestorov. Obrovské čakárne a chodby, ktoré sa musia vykurovať a kde sa musí svietiť. Lekári však platia iba za časť čakárne. Toto sa bude musieť zmeniť. Hospodárenie musí byť aspoň nula k nule. Bude to ostrý boj, ale nič sa nedá robiť," konštatuje primátor Spišskej Starej Vsi.
Zatiaľ štátni zamestnanci polikliniky sú jednoznačne za zachovanie zariadenia v meste. Nevedia si celkom dobre predstaviť, ako budú pacienti z niekoľko desiatok kilometrov vzdialených obcí dochádzať na bežné vyšetrenia do Kežmarku, alebo až do Popradu. Posledné slovo však budú mať poslanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.